wtorek, 26 stycznia 2021

Terna przeciwko Włochom

 

Brak wykonania prawa babci dostępu do jej romskiej wnuczki naruszył jej prawo do poszanowania życia rodzinnego – wyrok ETPC z 14.01.2021 r. w sprawie Terna przeciwko Włochom (skarga nr 21052/18); jednomyślnie:

Naruszenie art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji oraz

Brak naruszenia art. 14 (zakaz dyskryminacji) w zw. z art. 8.

Skarżąca zarzucała odebranie i umieszczenie w placówce opiekuńczej jej wnuczki, z którą mieszkała od jej urodzenia a także niemożność wykonania swojego prawa dostępu do wnuczki zagwarantowanego przez sądy krajowe. Twierdziła, że ta sytuacja wynikła ze stygmatyzacji rodziny dziecka i była związana z ich romskim pochodzeniem.

Trybunał zauważył, że pani Terna stale usiłowała nawiązać kontakty z  dzieckiem od kiedy zostało umieszczone w domu dziecka w 2016 r. oraz pomimo licznych orzeczeń sądowych nie mogła wykonać prawa dostępu do dziecka. Trybunał uznał, że nawet jeśli środki prawne przewidziane włoskim prawem wydały się odpowiednie do umożliwienia państwu respektowania swoich pozytywnych obowiązków pod art. 8 Konwencji, to władze przez pewien okres czasy pozwoliły na sytuację faktyczną zaistniałą wbrew orzeczeniom wydanym przez sądy, ignorując długotrwałe skutki mogące wywołać w wyniku trwałego oddzielenia dziecka od osoby odpowiedzialnej za opiekę, w tym wypadku skarżącej. W konsekwencji, Trybunał uznały, że władze krajowe nie podjęły odpowiednich i wystarczających wysiłków celem zapewnienia poszanowania prawa dostępu skarżącej oraz że naruszyły prawo skarżącej do poszanowania jej życia rodzinnego.

Trybunał stwierdził, że opóźnienia w zorganizowaniu prawa skarżącej dostępu doprowadziły do systemowego problemu we Włoszech. Mimo to, sądy krajowe na żadnym etapie nie oparły swojego uzasadnienia na pochodzeniu etnicznym dziecka ani jej rodziny by usprawiedliwić zabranie go do domu dziecka. Podane przyczyny wskazywały, że w najlepszym interesie dziecka leżało jego odebranie ze środowiska, w którym było surowo karane za wiele spraw, a także z uwagi na niezdolność skarżącej do wykonywania władzy rodzicielskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz