poniedziałek, 4 stycznia 2021

Ćwik przeciwko Polsce

Dopuszczenie dowodów otrzymanych w wyniku złego traktowania stanowiło naruszenie Konwencji – wyrok ETPC z 5.11.2020 r. w sprawie Ćwik przeciwko Polsce (skarga nr 31454/10); 5 głosami do 2:

Naruszenie art. 6 ust.1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji.

Sprawa dotyczyła skargi pana Ćwika, że postępowanie przeciwko niemu w sprawie przemytu narkotyków było nierzetelne. Zarzucał że sądy dopuściły zeznania osób trzecich, które zostały uzyskane w wyniku tortur przez członków gangu.

Trybunał uznał, że sądy krajowe zajmując się sprawą skarżącego nie pozostawiły miejsca na wątpliwości, że przedmiotowe oświadczenia zostały w wyniku złego traktowania zakazanego przez art. 3 Konwencji. Sądy jednak zaakceptowały użycie dowodu z takich zeznań by skazać skarżącego, co stanowiło naruszenie absolutnego zakazu złego traktowania wyrażonego w art. 3 Konwencji oraz bez wzięcia pod uwagę skutków z perspektywy rzetelności procesu pod art. 6 ust. 1 Konwencji.

Trybunał powtórzył zasadę, że dopuszczenie dowodu z zeznań uzyskanych w wyniku tortur albo złego traktowania zakazanego przez art. 3 Konwencji wpływa na postępowanie jako całe i czyni je nierzetelnym. To jest pierwsza sprawa, w której Trybunał zastosował tą regułę w odniesieniu do dowodów uzyskanych w wyniku złego traktowania przez osoby prywatne. Wszystkie poprzednie sprawy dotyczyły dowodów uzyskanych w wyniku złego traktowania przez funkcjonariuszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz