środa, 6 stycznia 2021

Papachela i Amazon S.A. przeciwko Grecji

 

Bezczynność państwa w odpowiedzi na skłotowanie hotelu przez imigrantów: naruszenia praw własności pod Konwencją – wyrok ETPC z 3.12.2020 r. w sprawie Papachela i Amazon S.A. przeciwko Grecji (skarga nr 12929/18); jednomyślnie:

Naruszenie art. 1 Protokołu nr 1 (ochrona własności) do Konwencji.

Sprawa dotyczyła zajmowania hotelu przez okres ponad 3 lat przez imigrantów oraz grupę solidaryzującą się z nimi. Hotel należał do pani Papacheli oraz do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której była udziałowcem.

Skarżący zarzucali, że władze pozostały bezczynne w zakresie eksmisji skłotersów, którzy przebywali w hotelu od kwietnia 2016 r. do lipca 2019 r., kiedy to sami opuścili to miejsce. W międzyczasie skarżący składali wiele skarg, które albo były odraczane albo w ogóle nie zostały rozpoznane.

Orzeczenia wydane przez Sprawiedliwość i Pokój, nakazujące eksmisję oraz przeniesienie posiadania hotelu nigdy nie zostało wykonane. W tym czasie pani Papachela została zmuszona do sprzedaży swojego domu by pokryć długi wynikające z zajmowania hotelu przez skłotersów (podatki, woda, elektryczność) celem uniknięcia postępowania karnego.

Trybunał uznał, że w świetle interesów skarżących, władze powinny podjąć konieczne środki by zabezpieczyć ich prawo do niezakłóconego korzystania z ich własności, uwzględniając odpowiedni czas na podjęcie dobrego rozwiązania. Pozostając bezczynne przez ponad 3 lata, w obliczu sytuacji, która miała znaczące skutki dla prawa własności skarżących, władze krajowe nie dokonały odpowiedniego ważenia między wymogami interesu ogólnego społeczności oraz wymogami ochrony praw indywidualnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz