środa, 2 lutego 2022

Văcean przeciwko Rumunii

Atak na reputację profesora muzyki przedstawianego w mediach jako sprawca kradzieży, bez jakichkolwiek podstaw faktycznych – wyrok ETPC z 16.11.2021 r. w sprawie Văcean przeciwko Rumunii (skarga nr 47695/14); jednogłośnie:

naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego) Konwencji.

W tej sprawie skarżący, profesor muzyki, zarzucił naruszenie jego prawa do dobrego imienia w związku z opublikowaniem w 2011 r. na wielu stronach internetowych gazet wywiadu z wideo oraz kilku artykułów, w których zarzuca się mu, że dopuścił się kradzieży w 2008 r. Przedmiotowy materiał krążył w Internecie w czasie, gdy skarżący miał zostać mianowany dyrektorem Orkiestry Filharmonii, po uzyskaniu pierwszego miejsca w egzaminie konkursowym. Policja następnie potwierdziła władzom miejskim, że skarżący nie był przedmiotem dochodzenia w sprawie kradzieży i został mianowany dyrektorem orkiestry.

Trybunał stwierdził, że Sąd Okręgowy, który w całości oddalił powództwo skarżącego, nie zbadał odpowiednio, czy przesłuchanie i zaskarżone artykuły rzeczywiście przyczyniły się do debaty w interesie publicznym, ani też kwestii charakteru uwag wykonane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W opinii Trybunału Sąd Okręgowy nie dokonał porównania prawa dziennikarzy do wolności wypowiedzi z prawem skarżącego do poszanowania jego dobrego imienia zgodnie z kryteriami określonymi w orzecznictwie Trybunału. Zauważył, między innymi, że przedmiotowe artykuły miały na celu przekazanie opinii publicznej jednoznacznego komunikatu, a mianowicie, że skarżący, przyszły dyrektor instytucji publicznej, był lub powinien był być przedmiotem postępowania karnego w sprawie kradzieży. W takich okolicznościach Sąd Okręgowy powinien był starać się ustalić, czy artykuły miały obiektywną i wystarczającą podstawę faktyczną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz