poniedziałek, 7 lutego 2022

Jallow przeciwko Norwegii

Brak naruszenia na rozprawie sądowej w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej w sytuacji, gdy ojcu nie przyznano wizy na uczestnictwo – wyrok ETPC z 2.12.2021 r. w sprawie Jallow przeciwko Norwegii (skarga nr 36516/19); jednogłośnie:

brak naruszenia Artykułu 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Skarżąca, Ebrima Pa Jallow, jest obywatelką Gambii mieszkającą w Gambii. Sprawa dotyczyła postępowania, w którym złożył wniosek o przyznanie władzy rodzicielskiej nad swoim dzieckiem mieszkającym w Norwegii po śmierci matki dziecka. W szczególności musiał stawić się na rozprawie sądowej w postępowaniu przez Skype, ponieważ nie otrzymał wizy na wjazd do Norwegii ze względu na kontrolę imigracyjną. Powołując się na Artykuł 6 (prawo do rzetelnego procesu), pan Jallow zarzucił, że postępowanie było nierzetelne, głównie dlatego, że nie wolno mu było stawić się osobiście.

Trybunał stwierdził w szczególności, że panu Jallow towarzyszył jego prawnik, który był obecny na rozprawie przez cały czas i chociaż było to technicznie bardziej skomplikowane niż gdyby przebywał w tym samym pomieszczeniu, to miał wiele możliwości, aby przedstawić swoje stanowisko zarówno na etapie przygotowania sprawy, jak i na samej rozprawie.

Trybunał odrzucił jako niedopuszczalną skargę pana Jallowa, że ​​odmowa przyznania mu władzy rodzicielskiej naruszyła jego prawo do poszanowania życia rodzinnego wynikające z Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia rodzinnego) Konwencji. Powody przedstawione przez Sąd Najwyższy były zarówno istotne, jak i wystarczające i nie było żadnych przesłanek sugerujących, że władze krajowe nie działały w najlepszym interesie dziecka lub nie zachowały właściwej równowagi między sprzecznymi interesami w sprawie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz