czwartek, 10 lutego 2022

Banaszczyk przeciwko Polsce

Skazanie za krytykę szpitala stanowiło naruszenie wolności wypowiedzi dziennikarza - wyrok ETPC z 21.12.2021 r. w sprawie Banaszczyk przeciwko Polsce (skarga nr 66299/10); jednogłośnie:

Naruszenie art. 10 (wolność wyrażania opinii) Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności 

Sprawa dotyczyła skazania skarżącego za zniesławienie w napisanym przez niego artykule, który ukazał się w lokalnym darmowym dwutygodniku, którego skarżący był redaktorem naczelnym.

Stwierdzając naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii, Trybunał wziął pod uwagę, że temat poruszony przez skarżącego był ważny dla społeczeństwa, krytyka dotyczyła lekarza, który jednocześnie pełnił funkcję publiczną (zastępca dyrektora ds. medycznych), co skutkowało tym, że dopuszczalne ograniczenie krytyki było szersze. Twierdzenia skarżącego nie były pozbawione podstawy faktycznej (lekarz został później skazany za narażenie życia pacjenta wymienionego w artykule, a szpital został zobowiązany do wypłacenia mu zadośćuczynienia w postępowaniu cywilnym), a skarżący podjął dostępne mu kroki celem weryfikacji historii (rozmowy z bliskimi pacjenta, członkami personelu szpitala, próba konfrontacji z władzami szpitala). Mimo że ton, w jakim skarżący się wypowiadał, był ostry, to język jakim się posługiwał nie był ani wulgarny, ani obraźliwy. W wyniku łącznego zastosowania wobec skarżącego kary grzywny w kwocie 6000 zł, obowiązku świadczenia pieniężnego w kwocie 1000 zł, publicznego przeproszenia pokrzywdzonego i obciążenia skarżącego kosztami postępowania, poniósł on karę, która może mieć hamujący wpływ na osobę taką jak on, która uczestniczyła w debacie na temat kwestii dotyczącej interesu ogólnego na szczeblu lokalnym. W związku z powyższym Trybunał stwierdził naruszenie art. 10 Konwencji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz