czwartek, 3 lutego 2022

Biancardi przeciwko Włochom

Brak naruszenia Konwencji w sprawie przeciwko redaktorowi o prawo do bycia zapomnianym – wyrok ETPC z 25.11.2021 r.  w sprawie Biancardi przeciwko Włochom (skarga nr 77419/16); jednogłośnie:

brak naruszenia Artykułu 10 (wolność słowa) Konwencji.

Sprawa dotyczyła „prawa do bycia zapomnianym”. Skarżący, były redaktor naczelny gazety internetowej, został uznany za odpowiedzialnego w postępowaniu cywilnym za utrzymywanie na stronie internetowej swojej gazety artykułu relacjonującego bójkę w restauracji, zawierającego szczegóły dotyczące powiązanego postępowania karnego. Sądy zauważyły ​​w szczególności, że skarżący nie zdeindeksował tagów artykułu, co oznacza, że ​​każdy mógł wpisać w wyszukiwarkę nazwę restauracji lub jej właściciela i uzyskać dostęp do wrażliwych informacji dotyczących postępowania karnego, pomimo prośba właściciela o usunięcie artykułu.

Trybunał podzielił punkt widzenia Rządu, że nie tylko dostawcy wyszukiwarek internetowych mogą być zobowiązani do deindeksowania materiałów, ale także administratorzy gazet lub archiwów dziennikarskich dostępnych przez Internet, tacy jak skarżący. Zgodził się również z orzeczeniami sądów krajowych, że przedłużający się i łatwy dostęp do informacji o postępowaniu karnym dotyczącym właściciela restauracji naruszył jego prawo do dobrego imienia. Prawo skarżącego do przekazania informacji wynikające z Konwencji nie zostało zatem naruszone, tym bardziej, że nie został on faktycznie zobowiązany do usunięcia artykułu z Internetu. Była to pierwsza sprawa, w której Trybunał zbadał, czy odpowiedzialność cywilna dziennikarza za nieodindeksowanie informacji publikowanych w Internecie była zgodna z art. 10 Konwencji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz