środa, 9 lutego 2022

Abdi Ibrahim przeciwko Norwegii

Adopcja dziecka bez uwzględnienia życzeń matki naruszyła jej prawa człowieka – wyrok ETPC (Wielka Izba) z 10.12.2021 r. w sprawie Abdi Ibrahim przeciwko Norwegii (skarga nr 15379/16) jednogłośnie:

naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Sprawa dotyczyła decyzji władz norweskich zezwalającej na adopcję dziecka przez rodzinę zastępczą wbrew woli jego matki. Matka, obywatelka Somalii, która przeprowadziła się do Norwegii, nie prosiła o powrót syna, ponieważ spędził on długi czas z rodzicami zastępczymi, ale życzyła sobie, aby zachował swoje korzenie kulturowe i religijne.

Trybunał postanowił zbadać życzenie skarżącej, aby jej syn wychowywał się zgodnie z jej wyznaniem muzułmańskim, jako integralną część jej skargi na podstawie Artykułu 8, interpretowanego i stosowanego w świetle Artykułu 9 (wolność wyznania). Nie było konieczne oddzielne badanie wszelkich domniemanych naruszeń Artykułu 9. Trybunał wskazał, że przy umieszczaniu syna skarżącego pod opieką wzięto pod uwagę różne interesy, nie tylko to, czy dom zastępczy będzie odpowiadał kulturowym i religijnym matce. przeszłość i że jest to zgodne z jej prawami. Jednakże wynikające z tego ustalenia dotyczące kontaktów między matką a synem, które były bardzo ograniczone i zakończyły się adopcją, nie uwzględniały interesu matki w umożliwieniu jej synowi zachowania przynajmniej niektórych związków z jego kulturowym i religijnym pochodzeniem. Rzeczywiście, wystąpiły niedociągnięcia w ogólnym procesie podejmowania decyzji prowadzących do adopcji, który nie przywiązywał wystarczającej wagi do wzajemnego interesu matki i dziecka w utrzymaniu więzi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz