środa, 22 czerwca 2016

Tydzień 25 - Al-Dulimi i Montana Management Inc. Przeciwko Szwajcarii


Szwajcarskie władze powinny były sprawdzić czy listy sankcji ONZ nie były arbitralne – Sprawa Al-Dulimi i Montana Management Inc. Przeciwko Szwajcarii (5809/08) – wyrok Wielkiej Izby – naruszenie Artykułu 6 § 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji.
Sprawa dotyczyła zamrożenia środków w Szwajcarii skarżącego oraz jego firmy Montana Management Inc. Zgodnie z Rezolucją 1483 (2003) Rady Bezpieczeństwa ONZ, która dotyczyła sankcji przeciwko dawnego reżimowi w Iraku.
Trybunał uznał, że żadne z postanowień Rezolucji 1483 (2003) nie zakazywało wyraźnie szwajcarskim sądom sprawdzania, by zapewnić poszanowanie praw człowieka, powziętych na poziomie krajowym środków by wprowadzić w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa. Włączenie na listę osób fizycznych oraz prawnych objętych sankcjami ONZ pociągnęło za sobą w praktyce ingerencję, która mogła być bardzo poważna dla praw konwencyjnych osób nimi dotkniętych.
W ocenie Trybunału, przed podjęciem takich środków, szwajcarskie władze miały obowiązek zapewnienia aby lista nie była arbitralna. Sąd Federalny jedynie sprawdził czy nazwiska (nazwy) skarżących nie widnieją na liście Komitetu Sankcji oraz czy przedmiotowe środki nie należały do nich.
Skarżący powinni byli, z drugiej strony, dostać przynajmniej rzeczywistą możliwość przedłożenia odpowiedniego materiału dowodowego do sądu, w celu rozpoznania co do meritum, by pokazać, że włączenie ich na listę mogło być arbitralne. W efekcie, esencja ich prawa dostępu do sądu została naruszona.
Ostatecznie, odnotowując, że system sankcji ONZ, a w szczególności procedura umieszczania na liście osób fizycznych i prawnych, a także sposób, w jaki rozpoznaje się wnioski o usunięcie z listy, były przedmiotem bardzo poważnej, powtarzającej się i trwałej krytyki, Trybunał uznał, że dostęp do procedury usunięcia z listy nie mógł zastąpić odpowiedniego sądowego rozpoznania sprawy na poziomie państwa ani nawet częściowo skompensować jego braku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz