piątek, 3 czerwca 2016

Tydzień 22 - Beortegui Martinez przeciwko Hiszpanii

Hiszpańskie władze powinny były zredagować w sposób jasny kodeks postępowania w sprawie przesłuchania osób przetrzymywanych w odosobnieniu w policyjnej izbie zatrzymań - Sprawa Beortegui Martinez przeciwko Hiszpanii (36286/14) - naruszenie Artykułu 3 (zakaz tortur, nieludzkiego oraz poniżającego traktowania) Konwencji w związku ze śledztwem prowadzonym przez władze krajowe oraz brak naruszenia Artykułu 3 w związku ze skargą na złe traktowanie w związku z zatrzymaniem. 
Sprawa dotyczyła rzekomego braku śledztwa w sprawie zarzutu skarżącego, że został źle potraktowany przez oficerów Gwardii Cywilnej podczas przetrzymywania w odosobnieniu w policyjnej izbie zatrzymań pod zarzutem udziału w organizacji terrorystycznej (ETA). 
Trybunał uznał w szczególności, że nie było całościowego i skutecznego śledztwa w zakresie zarzutów skarżącego dotyczących jego złego traktowania w  czasie zatrzymania na posterunku Policji. W wyniku braku takiego śledztwa, Trybunał nie miał wystarczającego materiału dowodowego, aby ustalić czy skarżący był poddany złemu traktowaniu, które osiągnęło minimalny poziom dotkliwości zgodnie z Artykułem 3. 
Trybunał również powtórzył istotne znaczenie przyjęcia środków rekomendowanych przez Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom w związku z poprawą jakości badań biegłych sądowych z zakresu medycyny osób przetrzymywanych w odosobnieniu oraz upomniał władze hiszpańskie by zredagowały w sposób jasny kodeks postępowania funkcjonariuszy odpowiedzialnych za kontrolę nad takimi aresztowanymi oraz procedury przesłuchania ich i zapewnienia im fizycznego bezpieczeństwa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz