sobota, 11 czerwca 2016

Tydzień 23 - Popovi przeciwko Bułgarii

Medialne publikacje odnośnie zatrzymania byłego sekretarza generalnego w Ministerstwie Finansów skutkowały wielokrotnymi naruszeniami Konwencji - Sprawa Popovi przeciwko Bułgarii (39651/11) - naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz brak skutecznego śledztwa), naruszenie Artykułu 6 § 2 (domniemanie niewinności) w zakresie oświadczeń Ministra Spraw Wewnętrznych w dniu zatrzymania skarżącego oraz brak naruszenia tego artykułu w zakresie oświadczeń premiera i prokuratura w dniu zatrzymania, naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) w zakresie medialnego zainteresowania aresztem skarżącego oraz przeszukaniem i zajęciem przeprowadzonym w biurach żony skarżącego, naruszenie Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) w związku z Artykułami 3, 8 i 6 § 2. 
Sprawa dotyczyła zatrzymania skarżącego, byłego sekretarza generalnego w Ministerstwie Finansów, w czasie policyjnej operacji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów.  

Trybunał uznał, że skarżący został poddany poniżającemu traktowaniu przez Policję w czasie zatrzymania oraz że toczące się śledztwo nie było ani wystarczająco sprawne ani staranne. Nie pozwoliło na ustalenie ani faktów ani odpowiedzialności funkcjonariuszy Policji. Jako że skarżący został później uniewinniony przez sądy, Trybunał uznał, że oświadczenia Ministra Spraw Wewnętrznych złożone w dniu zatrzymania, skutkowały naruszeniem zasady domniemania niewinności. Trybunał nie mógł stwierdzić naruszenia w tym zakresie, jeśli chodzi o oświadczenia premiera czy też prokuratora. Medialne publikacje na temat zatrzymania oraz przeszukania i zajęcia przeprowadzonego w biurach notarialnych naruszyły prawo skarżących do poszanowania życia prywatnego. Na koniec, Trybunał przyjął, że skarżący nie mieli żadnego środka zgodnie z prawem krajowym, który pozwoliłby im na zapewnienie odpowiednich praw. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz