środa, 27 czerwca 2018

Tydzień 24 - Pereira Cruz i Inni przeciwko Portugalii


Seksualne wykorzystywanie dzieci w “Casa Pia”: postępowanie karne skutkowało naruszeniem Konwencji poprzez odmowę dopuszczenia dowodu w postępowaniu apelacyjnym – wyrok ETPC z 26.6.2018 r. w sprawie Pereira Cruz i Inni przeciwko Portugalii (skarga nr 56396/12); jednomyślnie w stosunku do pana Carlosa Pereiry Cruza i pana João Alberto Ferreira Diniza – brak naruszenia Artykułu 6 ust. 1 i 3 lit. d (prawo do rzetelnego procesu sądowego / prawo do przesłuchania świadków) z uwagi na niemożliwość konfrontacji ze świadkami co do treści ich zeznań złożonych w postępowaniu przygotowawczym; jednomyślnie – w odniesieniu do panów: João Alberto Ferreira Diniza, Jorge Marques Leitão Ritto i Manuela José Abrantesa – brak naruszenia Artykułu 6 ust. 1 i 3 lit. a i lit. b w związku ze zmianą stanu faktycznego w odniesieniu do nich; 4 głosami do 3 w stosunku do pana Carlosa Pereiry Cruza, naruszenie Artykułu 6 ust. 1 i 3 lit. a i lit. d w związku z odmową przez Sąd Apelacyjny w Lizbonie dopuszczenia dowodów na jego korzyść w postępowaniu apelacyjnym.
Sprawa dotyczyła siatki pedofilskiej w Casa Pia, publicznej instytucji odpowiedzialnej za prowadzenie szkół, ośrodków szkoleniowych oraz liceów dla dzieci i nastolatków z rodzin patologicznych.
Zdaniem Trybunału, fakt, że świadkowie wycofali swoje zeznania w czasie przesłuchania na publicznej rozprawie nie mógł zmienić ustaleń, że skarżący mieli odpowiednią możliwość przesłuchania albo spowodowania przesłuchania tych świadków w czasie procesu. Trybunał również odnotował, że metoda pośredniego przesłuchiwania świadków oskarżenia i stron cywilnych miała zastosowanie zarówno co do oskarżenia jak i obrony. Zachowano więc równość broni. Trybunał zauważył następnie, że skarżący mogli skarżyć w postępowaniu kontradyktoryjnym zmiany ustaleń faktycznych w sprawie przez składanie dodatkowych wniosków dowodowych w związku z tymi zmianami. Mimo to, Trybunał stwierdził, że Sąd Apelacyjny w Lizbonie orzekł, że nie mógł dokonać oceny materiału dowodowego, która nie była przeprowadzona przez sąd I instancji i na którym w konsekwencji nie oparł wyroku. W konsekwencji, Trybunał stwierdził że Sąd Apelacyjny pozbawił skarżącego możliwości sprawdzenia zeznań, które zostały odwołane w stosunku do pewnych czynów, a tym samym pozbawił go rzetelnego procesu sądowego. Trybunał uznał, że postępowanie jako całe, biorąc pod uwagę jego ogromną złożoność, zostało przeprowadzone z wystarczająca starannością a jego długość nie może być uznana za nadmierną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz