środa, 20 czerwca 2018

Tydzień 22 - Fernandes Pedroso przeciwko Portugalii


Śledztwo w sprawie siatki pedofilskiej: naruszenie prawa do wolności I bezpieczeństwa osobistego tymczasowo aresztowanego byłego posła – wyrok ETPC z 12.6.2018 r. w sprawie Fernandes Pedroso przeciwko Portugalii (skarga nr 59133/11); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 5 ust. 1, 4 i 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego / gwarancje procesowe kontroli legalności aresztu / prawo do odszkodowania) Konwencji.
Sprawa dotyczyła postępowania karnego w sprawie siatki pedofilów, a w szczególności tymczasowego aresztowania dawnego posła z Partii Socjalistycznej – pana Fernandesa Pedroso, który był podejrzany o utrzymywanie seksualnych kontaktów z małoletnimi zakwaterowanymi w instytucji Casa Pia – publicznej instytucji odpowiedzialnej za prowadzenie szkół, ośrodków szkoleniowych oraz liceów dla dzieci i nastolatków z rodzin patologicznych.
Trybunał uznał w szczególności, że:
- w czasie, gdy sedzia sledczy wydał decyzję co do przedłużenia stosowania tymczasowego aresztowania wobec skarżącego, nie istniało uzasadnione podejrzenie, że skarżący wykorzystywał seksualnie małoletnich; argumenty za zastosowaniem tymczasowego aresztowania nie były odpowiednie ani wystarczające; sądy nie wzięły pod uwagę możliwości zastosowania innego środka zapobiegawczego,
- skorzystanie z anonimowości (utajnienie danych ofiar) w stosunku do kluczowych materiałów dowodowych, do których odmówiono skarżącemu dostępu byłoby wystarczajace dla ochrony prywatności ofiar;
- oddalając wniosek o odszkodowanie za bezprawne aresztowanie, sądy krajowe nie zastosowały prawa krajowego zgodnie z duchem art. 5 ust. 1 i 4 Konwencji. Trybunał odnotował, że skarżący nie miał żadnego środka przewidzianego w prawie krajowym do żądania odszkodowania po wydaniu niniejszego wyroku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz