wtorek, 10 grudnia 2019

Z.A. i Inni przeciwko Rosji

Pozbawienie wolności osób wnioskujących o azyl w strefie tranzytowej na lotnisku przez długi czas w trudnych warunkach naruszyło ich prawa człowieka - wyrok ETPC z 21.11.2019 r. w sprawie Z.A. i Inni przeciwko Rosji (Wielka Izba) (skarga nr 61411/15) 
Sprawa dotyczyła czterech mężczyzn przetrzymywanych przez długi okres czasu w strefie tranzytowej lotniska Moskwa Szeremietiewo, podczas gdy władze rozpoznawały ich wnioski o azyl. Wszyscy ostatecznie opuścili Rosję po wyjściu ze strefy tranzytowej.
Jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 5 ust. 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) Konwencji oraz
Naruszenie Artykułu 3 (zakaz tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji. 
Trybunał uznał w szczególności, że Artykuł 5 znalazł zastosowanie w sprawie skarżących, ponieważ ich obecność w strefie tranzytowej nie była dobrowolna; zostali pozostawieni sami sobie przez cały okres ich pobytu, który trwał od 5 miesięcy do 2 lat w zależności od skarżącego; nie było realnej możliwości opuszczenia strefy; władze nie odniosły się do prawa krajowego o przyjmowaniu osób wnioskujących o azyl. Biorąc pod uwagę brak podstawy prawnej dla ich pozbawienia wolności w strefie tranzytowej, pogorszenie ich sytuacji przy wstrzymaniu procedury azylowej, Trybunał uznał, że doszło do naruszenia ich praw pod Artykułem 5 ust. 1. 

Warunki w jakich skarżący żyli były również alarmujące: musieli spać w strefie tranzytowej, ciągle zatłoczonej i oświetlonej strefie bez dostępu do miejsc, gdzie mogliby się umyć czy gotować. Dlatego ich traktowanie było poniżające i stanowiło naruszenie Artykułu 3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz