środa, 18 grudnia 2019

Kavala przeciwko Turcji


Trybunał stwierdza naruszenie Artykułów 5 i 18 oraz wzywa do natychmiastowego wypuszczenia pana Kavali, biznesmena oraz obrońcy praw człowieka zamkniętego w zakładzie karnym – wyrok ETPC z 10.12.2019 r. w sprawie Kavala przeciwko Turcji (skarga nr 28749/18); jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 5 ust. 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) Konwencji, oraz Naruszenie Artykułu 5 ust. 4 (prawo do odwołania się do sądu w celu ustalenia bezzwłocznie przez sąd legalności pozbawienia wolności);
6 głosami do 1 – Naruszenie Artykułu 18 (granice stosowania ograniczeń praw) w związku z Artykułem 5 ust. 1, a także że wskazane państwo ma przedsięwziąć wszystkie środki aby zakończyć pozbawienie wolności skarżącego i zagwarantować jego natychmiastowe uwolnienie.
W tej sprawie, pan Kavala, biznesmen, który był zaangażowany w zakładanie wielu organizacji pozarządowych oraz ruchów społeczeństwa obywatelskiego, które są aktywne w promowaniu i ochronie praw człowieka, wskazywał, że jego zatrzymanie oraz areszt były nieuzasadnione. Trybunał zauważył, że pan Kavala został aresztowany na podstawie „mocnego podejrzenia” popełnienia dwóch przestępstw: usiłowania obalenia rządu oraz usiłowania obalenia porządku konstytucyjnego siłą lub przemocą.
Trybunał uznał, że władze nie mogły wykazać, aby zastosowanie i przedłużanie aresztu wobec skarżącego było usprawiedliwione uzasadnionym podejrzeniem opartym na obiektywnej ocenie przypisanych mu czynów. Również zauważył, że ten środek został zasadniczo oparty nie tylko na czynach, które nie mogły rozsądnie zostać uznane za czyn zabroniony prawem krajowym, ale także na czynach, które były szeroko związane z wykonywaniem praw gwarantowanych art. 10 i 11 Konwencji, a także że te czyny nie miały przemocowego charakteru. Z uwagi na brak ustaleń faktycznych, informacji czy dowodów wskazujących na to, że pan Kavala był zaangażowany w działalność przestępczą, nie mógł być rozsądnie podejrzany o usiłowanie obalenia rządu siłą lub przemocą. W związku z całkowitą długością rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny legalności w kontekście skargi indywidualnej skarżącego oraz przedmiotu rozpoznania, ETPC stwierdził, że postępowanie, w którym Turecki Trybunał Konstytucyjny orzekał o zgodności z prawem aresztu skarżącego nie mogło być uznane za zgodne z wymogiem szybkości przewidzianym w art. 5 ust. 4 Konwencji. W końcu, Trybunał uznał, że mając na względzie materiał zgromadzony w sprawie, zostało ustalone ponad wszelką wątpliwość, że skarżone w sprawie środki służyły ostatecznemu celowi, sprzecznemu z art. 18, a mianowicie zmuszeniu pana Kavali oraz wraz z nim wszystkich obrońców praw człowieka do milczenia. W konsekwencji, mając na względzie szczególne okoliczności sprawy oraz podstawy na jakich oparto ustalenia naruszenia, Trybunał stwierdził, że rząd powinien przedsięwziąć wszelkie środki aby zakończyć pozbawienie wolności skarżącego i zapewnić jego natychmiastowe uwolnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz