wtorek, 10 grudnia 2019

Razvozzhayev przeciwko Rosji i Ukrainie oraz Udaltsov przeciwko Rosji

Protestujący rosyjscy opozycjoniści zostali ofiarami wielu naruszeń po ich skazania za organizację działań masowego nieporządku w 2012 r. - wyrok ETPC z 19.11.2019 r. w sprawie Razvozzhayev przeciwko Rosji i Ukrainie oraz Udaltsov przeciwko Rosji (skarga nr 75734/12)
Skarga dotyczyła skazań dwóch mężczyzn za organizowanie „masowego nieporządku” z uwagi na ich udział w maju 2012 r. w protestach opozycji oraz wynikającymi z nich zakłóceniami w centrum Moskwy, incydentem, który leżał u podstaw wcześniejszych spraw, którymi zajmował się Europejski Trybunał Praw Człowieka. 
Jednomyślnie: kilka naruszeń praw obu skarżących, w tym:
naruszenie Artykułu 3 (zakaz tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania) i Artykułu 5 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) z uwagi na nieprzeprowadzenie śledztwa w sprawie podnoszonych zarzutów, że został uprowadzony przez rosyjskich agentów na Ukrainie i zabrany do Rosji oraz
naruszenie Artykułu 11 (wolność zgromadzeń) z uwagi na jego skazanie za organizację masowego nieporządku. 
Trybunał odrzucił skargę pierwszego skarżącego pod Artykułem 11, stwierdzając że jego działania nie wypełniły znamienia „pokojowego zgromadzenia”. Trybunał zauważył, że sądy krajowe obwiniały protestujących o przemoc a drugiego skarżącego osobiście jako organizatora, mimo że nie oceniły odpowiedzialności władz za protest odchodzącego od swojej pokojowej wstępnej fazy. Wręcz przeciwnie, Trybunał uznał we wcześniejszej fazie sprawy napięcia urosły z uwagi na to, że władze nieoczekiwanie zmieniły miejsce protestu i nie komunikowały się w odpowiedni sposób z protestującymi. Dodatkowo, drugi skarżący nigdy nie ujawnił przemocowych zamiarów, a wręcz przeciwnie wzywał do zachowania spokoju. 

Trybunał również stwierdził wiele naruszeń praw chronionych Artykułem 5, Artykułem 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego), Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego) oraz Artykułu 1 Protokołu Nr 1 (ochrona własności) Konwencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz