czwartek, 26 października 2017

Tydzień 43 - Eker przeciwko Turcji

Wymóg aby wydawca gazety wydrukował replikę nie naruszył Konwencji - wyrok ETPC z 24.10.2017 r. w sprawie Eker przeciwko Turcji; jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji oraz brak naruszenia Artykułu 10 (wolność wyrażania opinii) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła żądania aby wydawca gazety wydrukował replikę mającą na celu sprostowanie artykułu, który napisał i opublikował w gazecie skarżący. Replika została napisana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Sinop w odpowiedzi na krytykę zawartą w artykule skarżącego.  
Skarżący zarzucał, m.in., brak rozprawy przed sądami krajowymi. Trybunał uznał w szczególności, że w kontekście postępowania dotyczącego prawa do repliki, w którym prawne aspekty nie były nadto złożone a sądy krajowe miały działać bezzwłocznie, fakt, że sądy były władne podjąć decyzję na podstawie dokumentów zawartych w aktach sprawy bez przeprowadzania rozprawy, nie naruszał wymogów Artykułu 6 ust. 1 w zakresie ustnego i jawnego charakteru postępowania. 
Skarżący zarzucał również, że fakt zmuszenia go do wydrukowania tekstu prostującego jego artykuł naruszył jego dobre imię i godność oraz skutkował ingerencją w jego wolność wyrażania opinii. 

Trybunał stwierdził, że sądy krajowe wyważyły w sposób odpowiedni między prawem skarżącego do wolności wyrażania opinii oraz prawem stowarzyszenia dziennikarzy do ochrony dobrego imienia. Trybunał uznał, że replika nie przekroczyła granic dopuszczalnej krytyki a nakaz opublikowania był proporcjonalny do poszukiwanego celu, a mianowicie ochrony dobrego imienia i praw innych osób. Dodatkowo, skarżącemu nie nakazano zmiany treści artykułu i nie ma przeszkód, aby ponownie opublikował swoją wersję zdarzeń. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz