czwartek, 26 października 2017

Tydzień 43 - Cirino i Renne przeciwko Włochom

Funkcjonariusze służby więziennej odpowiedzialni za tortury osadzonych nie zostali ukarani w związku z brakiem odpowiedniego prawa - wyrok ETPC z 26.10.2017 r. w sprawie Cirino i Renne przeciwko Włochom (skargi nr 2539/13 i 4705/13); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 3 (zakaz tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania) Konwencji, zarówno w zakresie traktowania skarżących (aspekt materialny) jak i w zakresie odpowiedzi władz krajowych (aspekt proceduralny).
Sprawa dotyczyła skargi dwóch osadzonych na to, że we wrześniu 2004 r. byli źle traktowani przez funkcjonariuszy służby więziennej w Zakładzie Poprawczym w Asti, a ci którzy byli za to odpowiedzialni nie zostali odpowiednio ukarani.

Trybunał uznał, że złe traktowanie, któremu zostali poddani skarżący - które było umyślne, przeprowadzone z premedytacją i zorganizowane w sposób jakby było zwyczajem funkcjonariuszy służby więziennej - stanowiło tortury. Zdaniem Trybunału, sądy krajowe uczyniły prawdziwy wysiłek by ustalić fakty i zidentyfikować jednostki odpowiedzialne za traktowanie jakiemu poddano skarżących. Mimo to, sądy ustaliły, że zgodnie z prawem włoskim obowiązującym wówczas, nie istniały przepisy pozwalające na zakwalifikowanie przedmiotowych czynów jako tortur. Sądy musiały oprzeć się na innych przepisach Kodeksu karnego, które były objęte ustawowym terminem przedawnienia. W konsekwencji tego braku w systemie prawa, sądy krajowe były źle wyposażone aby zapewnić, że traktowanie sprzeczne z Artykułem 3 popełnione przez funkcjonariuszy państwowych nie ujdzie bezkarnie.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz