niedziela, 15 października 2017

Tydzień 41 - Burmych i Inni przeciwko Ukrainie

Skreślenie z listy i przekazanie Komitetowi Ministrów Rady Europy ponad 12 tysięcy ukraińskich spraw - wyrok ETPC (Wielka Izba) w sprawie Burmych i Inni przeciwko Ukrainie (skarga nr 46852/13 i inne); 13 głosami do 4: niniejsze skargi powinny zostać ocenione zgodnie z obowiązkami wynikającymi z wyroku pilotażowego z 15.9.2009 r. w sprawie Yuriy Nikolayevich Ivanov przeciwko Ukrainie i zdecydowano 10 głosami o 17 o skreśleniu skargi z listy spraw zgodnie z Artykułem 37 ust. 1(c) Konwencji oraz przekazani ich Komitetowi Ministrów Rady Europy aby zająć się nimi zgodnie z porządkiem ogólnego wykonania środków zarządzonych w wyroku pilotażowym Ivanov. 
Sprawy dotyczyły przedłużającego się braku wykonania prawomocnych orzeczeń sądowych. Dotyczyły zagadnień analizowanych w wyroku pilotażowym Ivanov przeciwko Ukrainie, który odnosił się do problemu strukturalnego prowadzącego do naruszenia Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego w rozsądnym terminie) i Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) Konwencji oraz Artykułu 1 Protokołu 1 (ochrona własności) Konwencji. 
Zgodnie z zasadą subsydiarności, która jest podstawą całej Konwencji a nie tylko procedury wyroku pilotażowego, przedmiot rozpoznania sprawy w wyroku pilotażowym Ivanov przeciwko Ukrainie, dotyczący kwestii naprawienia szkody ofiarom systemowego naruszania Konwencji, stanowił kwestię egzekucji wyroku wyrażoną w Artykule 46 Konwencji. 
Niniejsza sprawa oraz 12,143 podobnych skarg, aktualnie rozpoznawanych jak i również innych potencjalnych przyszłych podobnych spraw były częścią procedury wykonania w ramach procedury wyroku pilotażowego. Rozpoznanie tych spraw powinno koniecznie nastąpić zgodnie ze środkami egzekucji wyroków wprowadzanych przez dane państwo pod nadzorem Komitetu Ministrów. Wszystkie te sprawy powinny być postrzegane jako część procedury wykonania wyroku w sprawie Ivanov i przekazane Komitetu Ministrów zgodnie z jego właściwością, jako organowi odpowiedzialnemu za zapewnienie wszystkim osobom poszkodowanych problemami systemowymi ustalonymi w wyroku pilotażowym sprawiedliwości oraz naprawienia szkody, co dotyczy również skarżących w niniejszej sprawie. 

Mając na względzie fakt, że interes obecnych oraz potencjalnych poszkodowanych problemem systemowym uzyska większą ochronę w toku procedury wykonania wyroku, Trybunał uznał, że cele Konwencji nie będą mogły być tak skutecznie osiągnięte jak w procedurze wykonania wyroku pilotażowego Ivanov. Dlatego, orzekł, że nie ma uzasadnienia dla kontynuowania rozpoznania sprawy przed Trybunałem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz