czwartek, 30 marca 2017

Tydzień 13 - Nagmetov przeciwko Rosji

Ciężkie naruszenia Konwencji pozwoliły na przyznanie słusznego zadośćuczynienia nawet w sytuacji braku odpowiednio sformułowanego wniosku – wyrok ETPC z 30.3.2017 r. (Wielka Izba) w sprawie Nagmetov przeciwko Rosji (35589/08) ; jednomyślnie : naruszenie Artykułu 2 (prawo do życia) Konwencji  w zakresie materialnym oraz proceduralnym oraz 14 głosami do 3 : że państwo musi zapłacić skarżącemu 50,000 euro tytułem słusznego zadośćuczynienia.
Sprawa dotyczy kwestii przyznania słusznego zadośćuczynienia w braku odpowiednio sformułowanego wniosku. Trybunał uznał w szczególności, że wniosek nie został sformułowany w sposób prawidłowy, tj. zgodnie z regułami. Mimo to uznał się za właściwy do przyznania, w sposób rozsądny i wyważony, słusznego zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą z wyjątkowych okoliczności niniejszej sprawy.

Trybunał uznał, że ustalenie naruszenia Artykułu 2 w zakresie materialnym i proceduralnym, jak w niniejszej sprawie, nie stanowi samo w sobie wystarczającej podstawy do przyznania słusznego zadośćuczynienia. Ciężar oraz wpływ naruszeń w tej sprawie, podobnie jak ogólny kontekst w jakich do nich doszło, w szczególności długotrwałe śledztwo, pełne wad w sprawie przyczyn śmierci spowodowanych przez funkcjonariusza publicznego spowodowały przyznanie słusznego zadośćuczynienia. Trybunał nie znalazł żadnego argumentu wskazującego na to, że prawo krajowe pozwalało na domaganie się odpowiedniego odszkodowania i do jego otrzymania w rozsądnym terminie. Trybunał stwierdził więc, że niniejsza sprawa dotyczy okoliczności wyjątkowych, które przemawiają za przyznaniem słusznego zadośćuczynienia za krzywdę, pomimo braku odpowiednio sformułowanego wniosku w tym zakresie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz