środa, 5 października 2016

Tydzień 40 - T.P. i A.T. przeciwko Węgrom


Nowe ustawodawstwo na Węgrzech dotyczące rewizji wszystkich kar dożywotniego pozbawienia wolności jest niezgodne z Konwencją – sprawa T.P. i A.T. przeciwko Węgrom (37871/14 i  73986/14) 6 głosami do 1: naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego albo poniżającego traktowania) Konwencji.

Sprawa dotyczyła nowego ustawodawstwa wprowadzonego na Węgrzech w 2015 roku w celu rewizji wszystkich kar dożywotniego pozbawienia wolności. Ustawa została wprowadzona w związku z wykonaniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2014 r., w którym Trybunał uznał, że system rewizji kar dożywotniego pozbawienia wolności powinien zostać zreformowany. Skarżący w niniejszej sprawie zarzucili, że w związku z nową ustawą, która wprowadziła automatyczną rewizję kar dożywotniego pozbawienia wolności – poprzez obowiązkową procedurę ułaskawieniową – po 40 latach, ich wyroki pozostały nieludzkie i poniżające – ponieważ nie dawały żadnej nadziei na przedterminowe warunkowe zwolnienie.

Trybunał uznał w szczególności, że nakazanie więźniom czekania przez 40 lat na to by po raz pierwszy mogli ubiegać się o łaskę po raz pierwszy musi być uznane za zbyt długotrwałe oraz, że nie istniały żadne odpowiednie gwarancje w pozostałym zakresie procedury wprowadzonej nową ustawą.

Trybunał nie był w związku z tym przekonany, że w aktualnym stanie, kary dożywotniego pozbawienia wolności skarżących nie dawały im perspektywy zwolnienia ani możliwości rewizji oraz że nowa ustawa nie była zgodna z Artykułem 3 Konwencji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz