piątek, 7 października 2016

Tydzień 40 - Chakalova-Ilieva przeciwko Bułgarii

Dyrektor szkoły nie miał dostępu do sądu w celu zaskarżenia wypowiedzenia – Sprawa Chakalova-Ilieva przeciwko Bułgarii (53071/08), jednomyślnie: naruszenie Artykułu 6 § 1 (dostęp do sądu) Konwencji.
Sprawa dotyczyła zarzutu skarżącej, która została pozbawiona dostępu do sądu w celu zaskarżenia jej zwolnienia ze stanowiska dyrektora szkoły. Po jej pierwszym zwolnieniu, skarżąca wygrała 3-letnią batalię w sądzie, po czym przywrócono ją do pracy. Mimo to ponownie ją zwolniono. Drugie powództwo zostało oddalone na tej podstawie, że wytoczyła je przeciwko niewłaściwemu pozwanemu: pozwała Okręgowy Inspektorat Edukacyjnym, jednak sąd uznał, że powinna była złożyć powództwo przeciwko szkole. Mimo to, w tym czasie, upłynął dwumiesięczny termin na wytoczenie powództwo, co skutkowało przedawnieniem roszczeń.
Trybunał uznał w szczególności, że nie można zarzucać skarżącej wytoczenia powództwa przeciwko inspektoratowi, biorąc pod uwagę, że ani sądy ani instytut nie zarzucił, że instytut był prawidłowo wskazanym pozwanym w pierwszym postępowaniu; to instytut doręczył wypowiedzenie skarżącej; w tym czasie, powszechną praktyką stosowaną przez sądy krajowe było orzekanie w sprawie nieprawidłowych wypowiedzeń z instytutem w roli pozwanego. Stąd, w związku z nieprzewidywalną zmianą stanowiska przez sądy oraz upływ czasu do wytoczenia powództwa, skarżąca została postawiona w sytuacji braku zdolności uzyskania orzeczenia sądowego co do drugiego wypowiedzenia, mimo braku zawinienia ze swojej strony. Żaden argument nie został przedłożony by wykazać, że ograniczenie jej prawa dostępu do sądu służyło uzasadnionemu celowi czy też było proporcjonalne. Stąd doszło do naruszenia jej prawa pod Artykułem 6 § 1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz