środa, 30 marca 2016

Tydzień 13 - Armani Da Silva przeciwko Wielkiej Brytanii


Brytyjski wymiar sprawiedliwości i prokuratura nie zaniedbały dochodzenia w sprawie śmiertelnego postrzelenia w londyńskim metrze – sprawa Armani Da Silva przeciwko Wielkiej Brytanii – Wielka Izba 13 głosami do 4 orzekła – brak naruszenia Artykułu 2 (prawo do życia – aspect proceduralny) Konwencji.

Sprawa dotyczyła strzelaniny, w której zginął Jean Charles de Menezes, Brazylijczyk, omyłkowo zidentyfikowany przez Policję jako samobójca-zamachowiec. Skarżący, kuzyn Brazylijczyka,  skarżył się, że państwo nie wypełniło swojego obowiązku pociągnięcia do odpowiedzialności swoich urzędników za spowodowanie śmierci, z uwagi na to, że przeprowadzone śledztwo nie doprowadziło do oskarżenia żadnego z policjantów.

Mając na względzie całość postępowania, Trybunał uznał, że władze brytyjskie nie zaniechały swoich obowiązków wynikających z Artykułu 2 Konwencji do przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zastrzelenia pana Menezesa, które miało doprowadzić do zidentyfikowania oraz ewentualnego ukarania osób odpowiedzialnych. W szczególności Trybunał uznał, że wszystkie aspekty odpowiedzialności władz za śmiertelne postrzelenie zostały w całości wyjaśnione. Zarówno odpowiedzialność osobista funkcjonariuszy Policji biorących udział w akcji oraz odpowiedzialność Policji zostały dogłębnie zbadane przez Niezależną Komisję ds. Skarg przeciwko Policji, prokuraturę krajową oraz sąd karny. Decyzję o nieściganiu funkcjonariusza była oparta nie na brakach w śledztwie czy tolerancji państwa czy też zmowie, a w związku z tym, że po prawidłowym przeprowadzeniu śledztwa, prokurator uznał, że wszystkie fakty w sprawie przemawiają za tym, że nie ma podstaw do postawienia zarzutów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz