środa, 23 marca 2016

Tydzień 12 - Blokhin przeciwko Rosji


30-dniowe pozbawienie wolności 12-letniego chłopca po nierzetelnym procesie było nieusprawiedliwione - Sprawa Blokhin przeciwko Rosji (47152/06) – naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania), Artykułu 5  § 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) oraz Artykułu 6 § 1 i 3 (prawo do rzetelnego procesu sądowego).
Sprawa dotyczyła pozbawienia wolności na 30 dni 12-letniego chłopca, który cierpiał na zaburzenia umysłowe i neurobehawioralne, poprzez umieszczenie go w tymczasowym areszcie śledczym dla nieletnich przestępców. Trybunał uznał, że chłopiec nie otrzymał właściwej opieki medycznej w areszcie, co naruszyło Artykuł 3. Jego umieszczenie w areszcie nie mogło być usprawiedliwione okolicznościami wynikającymi z Artykułu
Article 5 § 1 (d),  jako “pozbawienie wolności nieletniego na podstawie zgodnego z prawem orzeczenia w celu ustanowienia nadzoru wychowawczego” jako że nie służyło ono żadnym celom wychowawczym. Przeciwnie, sądy decydując o jego umieszczeniu w areszcie, odniosły się do „poprawy zachowania” oraz potrzeby zapobiegnięcia popełnieniu przez chłopca kolejnych czynów zabronionych, przy czym żadna z tych przyczyn nie jest wymieniona przez Artykuł 5 § 1 (d). Trybunał zgodził się z wyrokiem Izby, że postępowanie dotyczące umieszczenia chłopca w tymczasowym areszcie śledczym miało charakter postępowania karnego zgodnie z Artykułem 6 Konwencji, pomimo że nie jest zakwalifikowane jako takie w rosyjskim prawie. W szczególności, sądy krajowe wskazały fakt popełnienia przez chłopca czynu zabronionego, jako głównej przyczyny umieszczenia w areszcie. Prawo chłopca do obrony zostało naruszone z uwagi na to, że był przesłuchiwany przez Policję bez udziału obrońcy oraz a zeznania dwóch świadków, których chłopiec nie mógł przepytać, stanowiły podstawę jego umieszczenia w tymczasowym areszcie śledczym. Ponadto, Trybunał podkreślił, że koniecznym było zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń proceduralnych w celu ochrony najlepszego interesu oraz dobra dziecka, zwłaszcza, jeśli mowa o jego wolności. Dzieci niepełnosprawne powinny, ponadto, mieć dodatkowe zabezpieczenia zmierzające do ich odpowiedniej ochrony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz