piątek, 9 października 2015

Tydzień 41 - Żuk przeciwko Polsce


Niewykonanie prawomocnej decyzji administracyjnej przyznającej prawo do nabycia działek należących do Skarbu Państwa stanowi naruszenie Konwencji - Sprawa Żuk przeciwko Polsce (48286/11) – naruszenie Artykułu 6 Konwencji (prawo do rzetelnego procesu sądowego) oraz Artykułu 1 Protokołu dodatkowego Konwencji (prawo do poszanowania mienia).

Sprawa dotyczy powództwa skarżącej o nabycie dwóch działek należących do państwa i niewykonania prawomocnego wyroku na jej korzyść. Na mocy decyzji administracyjnej z listopada 1989 r. mąż skarżącej uzyskał prawo do nabycia dwóch działek należących do Skarbu Państwa, w związku z czym miasto było zobowiązane do ich sprzedania. Decyzja została utrzymana w 1990 r. i stała się prawomocna 6 lat później. Gmina Szczecin odmówiła jednak wskazując na to, iż zgodnie z nowym planem zagospodarowania przestrzennego działki zmieniły charakter na nierolny. W wyniku postępowania cywilnego zakończonego w 2004 roku sądy krajowe przyznały rację skarżącej i zobowiązały gminę do sprzedaży działek. Wyrok nie został jednak wykonany. W związku z tym skarżąca wytoczyła kolejne powództwo, które zostało oddalone.

Zdaniem Trybunału decyzja z 1989 r. spełniała wszystkie wymogi uzasadnionego oczekiwania poszanowania mienia w rozumieniu Artykułu 1 Protokołu dodatkowego do Konwencji. Trybunał podkreślił, że w sytuacji, w której sprawa dotyczy interesu ogółu, zwłaszcza gdy odnosi się do podstawowych praw człowieka, władze publiczne muszą reagować natychmiast i odpowiednio. Ponieważ skarżąca wnosiła o wykonanie decyzji administracyjnej z 1989 roku w toku dwóch postępowań cywilnych, które zakończyły się sprzecznymi wyrokami i nie zapewniły skarżącej odpowiedniego odszkodowania, Trybunał uznał, iż władze nie wywiązały się ze swoich obowiązków.

1 komentarz:

  1. Czy można prosić o sygnaturę tej sprawy przed sądem polskim?

    OdpowiedzUsuń