niedziela, 30 stycznia 2022

León Madrid przeciwko Hiszpanii

Automatyczne nałożenie nakazu kolejności nazwiska dziecka, ojcowskiego, a następnie macierzyńskiego, gdy rodzice się nie zgadzają, jest dyskryminujące – wyrok ETPC z 26.10.2021 r w sprawie León Madrid przeciwko Hiszpanii (skarga nr 30306/13); jednogłośnie:

naruszenie Artykułu 14 (zakaz dyskryminacji) w związku z Artykułem 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.

Sprawa dotyczyła wniosku skarżącej o zmianę kolejności nazwisk, pod którą zarejestrowana była jej małoletnia córka (urodzona w 2005 roku). W tamtym czasie prawo hiszpańskie przewidywało, że w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecko nosi nazwisko ojca, a następnie nazwisko matki. Wnioskodawca argumentował, że przepis ten był dyskryminujący. Automatyczny charakter stosowania prawa w odnośnym czasie – który uniemożliwiał sądom krajowym uwzględnienie szczególnych okoliczności rozpatrywanej sprawy – nie mógł, w opinii Trybunału, być prawomocnie uzasadniony na podstawie Konwencji. Chociaż zasada, że ​​nazwisko ojca powinno być na pierwszym miejscu, w przypadkach, w których rodzice się nie zgadzali, mogła okazać się konieczna w praktyce i niekoniecznie była niezgodna z Konwencją, niemożność uzyskania odstępstwa była nadmiernie rygorystyczna i dyskryminująca kobiety. Ponadto, o ile umieszczenie nazwiska ojca na pierwszym miejscu mogłoby służyć zapewnieniu pewności prawa, o tyle ten sam cel może służyć posiadaniu w tym miejscu nazwiska matki. Powody podane przez Rząd nie były zatem wystarczająco obiektywne i rozsądne, aby uzasadnić odmienne traktowanie nałożone na skarżącego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz