piątek, 6 marca 2020

Cînța p. Rumunii


Ojciec doznał dyskryminacji po tym jak jego prawo do kontaktów z jego córką zostało ograniczone z uwagi na zdrowie psychiczne – wyrok ETPC z 18.2.2020 r. w sprawie Cînța p. Rumunii (skarga nr 3891/19); jednomyślnie:
Naruszenie art. 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji oraz
5 głosami do 2:
Naruszenie art. 14 (zakaz dyskryminacji) w związku z art. 8 Konwencji.
Sprawa dotyczyła sądowego ograniczenia kontaktów skarżącego z córką.
Trybunał uznał, że orzeczenia sądów krajowych o ograniczeniu kontaktu skarżącego zostały oparte częściowo na fakcie jego choroby psychicznej. Sądy zarządziły, by miał kontakt dwa razy w tygodniu w obecności jego wrogo nastawionej żony, z którą mieszkało dziecko. Mimo to sądy nie dokonały odpowiedniej oceny by wyjaśnić dlaczego jego zdrowie psychiczne powinno być przyczyną do ograniczenia jego prawa do kontaktu, gdy nie było dowodów wskazujących, by nie był zdolny do opieki nad córką. Sądy nie dokonały również odpowiedniej oceny zarzutów, że dziecko nie było bezpieczne w jego obecności, nie pokazały w jaki sposób uwzględniły najlepszy interes dziecka ani nie wzięły pod uwagę alternatywnych form zorganizowania kontaktu.
Trybunał wziął pod uwagę fakt, że choroba psychiczna nie uzasadnia sama w sobie innego traktowania od rodzica poszukującego kontaktu ze swoimi dziećmi. Jego prawa do kontaktu zostały ograniczone po tym jak sądy dokonały rozróżnienia opartego na jego chorobie psychicznej, nie uzasadniając jednak tego odpowiednimi i wystarczającymi przyczynami. Był więc ofiarą dyskryminacji, której państwo-strona nie mogło uzasadnić – doszło zatem do naruszenia art. 14 w związku z art. 8 Konwencji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz