niedziela, 6 stycznia 2019

Tydzień 51 - Molia Sali przeciwko Grecji

Prawo Szariatu zastosowano w sporze spadkowym sprzecznie z wolą spadkodawcy - Greka należącego do mniejszości muzułmańskiej - naruszyło Konwencję - wyrok ETPC z 19.12.2018 r. w sprawie Molia Sali przeciwko Grecji (Wielka Izba) (skarga nr 20452/14); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 14 (zakaz dyskryminacji) Konwencji w związku z Artykułem 1 Protokół Nr 1 (ochrona własności) do Konwencji. 
Sprawa dotyczyła zastosowania przez sądy krajowe muzułmańskiego prawa religijnego (Szariat) do sporu spadkowego między Grekami należącymi do mniejszości muzułmańskiej, sprzecznie z wolą spadkodawcy (również Greka należącego do mniejszości muzułmańskiej, męża skarżącej), który zapisał swojej żonie cały majątek zgodnie z greckim prawem spadkowym. 
Greckie sądy uznały testament za bezskuteczny z uwagi na to, że w ich ocenie zastosowanie znajdowało muzułmańskie prawo spadkowe. Orzekły więc, że w Grecji, prawo muzułmańskie znajduje zastosowanie do greckich muzułmanów. Pani Molla Sali, która została w ten sposób pozbawiona 3/4 spadku, zarzucała, że została poddana dyskryminacji z uwagi na swoją religię, dlatego, że gdyby jej mąż nie był muzułmaninem, odziedziczyłaby cały majątek. 
Trybunał stwierdził w szczególności, że różnica w traktowaniu skarżącej, jako spadkobiercy wskazanego w testamencie zgodnie z greckim prawem spadkowym spadkodawcy muzułmanina w porównaniu z sytuacją osoby, która jest spadkobiercą testamentu zgodnie z greckim prawem cywilnym spadkodawcy nie-muzułmanina, nie została w sposób obiektywny i rozsądny uzasadniona. 

Trybunał podkreślił, że wolność religii nie wymaga od państw-stron stworzenia szczególnego systemu prawnego w celu zagwarantowania wspólnotom religijnym szczególnego statusu wiążącego się z określonymi przywilejami. Mimo to, państwo, które nadało taki status musi zagwarantować, by kryteria ustalone dla danej grupy były stosowane w sposób niedyskryminacyjny. Dodatkowo, odmówienie członkom mniejszości religijnym prawa do dobrowolnej opcji i korzystania ze zwykłego prawa prowadziło nie tylko do dyskryminacyjnego traktowania, ale również do naruszenia prawa o ogromnym znaczeniu w zakresie ochrony mniejszości, jakim jest prawo do samostanowienia. Ostatecznie, Trybunał zauważył, że Grecja była jedynym krajem w Europie, które w tamtym czasie stosowało prawo Szariatu w stosunku do swoich obywateli wbrew ich woli. Było to szczególnie problematyczne w niniejszej sprawie z uwagi na to, że zastosowanie prawa Szariatu doprowadziło do sytuacji, które było szkodliwe dla praw indywidualnych wdowy, która odziedziczyła majątek męża zgodnie z zasadami prawa spadkowego, a następnie znalazła się w sytuacji prawnej, której ani ona, ani jej zmarły mąż nie chciał. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz