środa, 30 stycznia 2019

Cordella i Inni przeciwko Włochom


Włoskie władze nie ochroniły skarżących żyjących w miejscach dotkniętych toksycznymi emisjami z fabryki Ilva w Taranto – wyrok ETPC z 24.1.2019 r. w sprawie Cordella i Inni przeciwko Włochom (skargi nr 54414/13 oraz 54264/15); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji oraz
naruszenie Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) Konwencji.
W tej sprawie 180 osób skarżyło się na skutki toksycznych emisji z  hut Ilva w Taranto na ich zdrowie i środowisko, a także na nieskuteczność środków krajowych.
Trybunał uznał, że 19 skarżących nie miało statusu ofiary, ponieważ nie mieszkali w jednym z miast zaklasyfikowanych jako będących środowiskowo zagrożonych: Taranto, Crispiano, Massafra, Montemesola oraz Statte.
Trybunał uznał w szczególności, że utrzymywanie się sytuacji zanieczyszczenia środowiska zagrażało zdrowiu skarżących, a bardziej ogólnie – całej populacji żyjącej w zagrożonych strefach. Wskazał także, że władze krajowe nie podjęły wszystkich koniecznych środków aby zapewnić skuteczną ochronę praw skarżących do poszanowania ich życia prywatnego. W końcu, Trybunał stwierdził, że ci skarżący nie mieli dostępnego środka krajowego pozwalającego im na wniesienie skarg przeciwko władzom krajowym na niemożliwość uzyskania środków zabezpieczających odkażenie odpowiednich miejsc.
Zgodnie z Artykułem 46 (moc wiążąca i wykonywanie wyroków) Konwencji Trybunał powtórzył, że zadaniem Komitetu Ministrów będzie wskazanie włoskiemu rządowi środków do podjęcia, aby zagwarantować wykonanie tego wyroku, w szczególności, że praca nad oczyszczeniem fabryki oraz regionu dotkniętego zanieczyszczeniem środowiska była konieczna i pilna, a także że plan środowiskowy zatwierdzony przez władze krajowe, który wyznaczał konieczne środki i działania aby zagwarantować ochronę środowiska i zdrowia ludności powinien zostać wprowadzony jak najszybciej jak to możliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz