środa, 2 stycznia 2019

Tydzień 50 - Witkowski przeciwko Polsce


Nadmierny formalizm sądów skutkował pozbawieniem skarżącego możliwości złożenia apelacji – wyrok ETPC z 13.12.2018 r. w sprawie Witkowski przeciwko Polsce (skarga nr 21497/14); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji.
Sprawa dotyczyła odmowy uwzględnienia wniosku skarżącego o sporządzenie uzasadnienia wyroku sądu I instancji i jego doręczenie wraz z wyrokiem. Sąd odmawiając wskazał, że wniosek o uzasadnienie został złożony na godzinę przed ogłoszeniem wyroku. Dlatego uznał wniosek za bezskuteczny jako że dotyczył wyroku nieistniejącego w chwili jego złożenia.
Trybunał wskazał, że art. 422 § 3 k.p.k. wskazuje tylko na dwie sytuacje, gdy można odmówić rozpoznania wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku: złożenia przez osobę nieuprawnioną albo po upływie terminu siedmiu dni od ogłoszenia wyroku.  K.p.k. nie wskazuje możliwości odmowy uwzględnienia wniosku w razie jego złożenia przed ogłoszeniem wyroku. Interpretacja polegająca na odmowie uwzględnienia wniosku złożonego przed ogłoszeniem miała, zdaniem Trybunału, na celu zawężenie prawa skarżącego do rozpoznania sprawy przez sąd odwoławczy. Dodatkowo orzecznictwo SN w tym zakresie nie jest jednolite. W konsekwencji został bowiem pozbawiony możliwości złożenia apelacji w terminie 14 dni od doręczenia mu wyroku wraz z uzasadnieniem, zwłaszcza że odmowa uwzględnienia wniosku została doręczona po terminie, w którym skarżący mógłby zdążyć jeszcze raz go złożyć. W ocenie Trybunału skarżący postępował starannie składając wniosek w dniu ogłoszenia wyroku zgodnie z art. 422 § 1 k.p.k.
Jednocześnie odmowa przez sąd rejonowy rozpoznania wniosku o uzasadnienie wydana sześć dni po ogłoszeniu wyroku i jego późniejsze doręczenie pocztą wskazywało na świadomość sądu w zakresie pozbawienia skarżącego tym samym możliwości odwołania się od przedmiotowego wyroku.  Władze polskie nie wyjaśniły przekonująco dlaczego nie było możliwe zwrócenie się do skarżącego w terminie wymienionym w art. 422 k.p.k. z pytanie, czy podtrzymuje swój wniosek. Te elementy były wystarczające, aby stwierdzić, że prawo skarżącego dostępu do sądu zostało naruszone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz