poniedziałek, 28 stycznia 2019

Mătăsaru przeciwko Mołdawii


Skazanie aktywisty za używanie rzeźb genitaliów aby protestować przeciwko korupcji było „oczywiście nieproporcjonalne” – wyrok ETPC z 15.1.2019 r. w sprawie Mătăsaru przeciwko Mołdawii (skarga nr no. 69714/16); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 10 (wolność wypowiedzi) Konwencji.
Sprawa dotyczyła skazania skarżącego za demonstrowanie naprzeciwko Biura Prokuratora Generalnego wraz z obscenicznymi rzeźbami. Jego rzeźby porównujące osoby zajmujące stanowiska publiczne do genitaliów miały na celu przyciągnięcie uwagi do korupcji oraz kontroli politycznej sprawowanej przez Biuro Prokuratora. Sady uznały, że jego działania były „niemoralne” i obraźliwe dla starszych prokuratorów oraz polityków, będących jego celem. W konsekwencji został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu.
Trybunał uznał w szczególności, ze ingerencja w wolność wypowiedzi skarżącego nie była konieczna w demokratycznym społeczeństwie. Nie było również uzasadnienia dla nakładania na skarżącego kary pozbawienia wolności, nawet w zawieszeniu. Tego typu kara przekraczała, to co mogłoby się wydawać konieczne, aby przywrócić równowagę pomiędzy różnymi konkurującymi interesami, a mianowicie prawem do wolności wypowiedzi a prawem do godności. Mogła mieć dodatkowo poważny efekt mrożący na innych i zniechęcić ich od korzystania z ich wolności wyrażania opinii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz