niedziela, 22 kwietnia 2018

Tydzień 15 - Karachentsev przeciwko Rosji

Trzymanie mężczyzny w klatce w czasie postępowania apelacyjnego toczącego się przez videolink stanowiło poniżające traktowanie - wyrok ETPC z 17.4.2018 r. w sprawie Karachentsev przeciwko Rosji (skarga nr 23229/11); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 3 (zakaz tortur) Konwencji w związku z trzymaniem skarżącego w klatce w czasie postępowania odwoławczego, które toczyło się przez videolink z aresztu śledczego. 
Trybunał zauważył, że już wcześniej stwierdzał naruszenia, gdy ludzie byli trzymani w klatkach na sali sądowej w czasie jawnych rozpraw, cytując sprawę Svinarenko i Slyadnev przeciwko Rosji. Pomimo faktu, że rozprawa skarżącego nie była jawna, trzymanie go w klatce w czasie rozprawy przez videolink z aresztu śledczego było obiektywnie poniżające, naruszając Artykuł 3. 
Trybunał nie stwierdził naruszenia Artykułu 5 ust. 4 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego / prawo odwołania się do sądu w celu ustalenia bezzwłocznie przez sąd legalności pozbawienia wolności) w związku z domniemanymi proceduralnymi błędami w procedurze aresztowej.
Skarga pod Artykułem 5 ust. 4 dotyczyła dwóch posiedzeń aresztowych. Na jednym, miał tylko 2 godziny żeby skonsultować się z obrońcą, podczas gdy ten ostatni był nieobecny. Mimo to Trybunał uznał, że decyzje sądów krajowych były uzasadnione w obu sprawach.

Trybunał również zaakceptował deklarację rządu i zaproponował odszkodowanie w wysokości 8.800 euro odnośnie skargi na warunki osadzenia pod Artykułem 3, a także skargi pod Artykułem 5 ust. 3 (prawo bycia sądzonym w rozsądnym terminie albo zwolnionym na czas postępowania) oraz Artykułem 5 ust. 4, skreślając je z listy spraw. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz