wtorek, 17 kwietnia 2018

Tydzień 14 - Chim i Przywieczerski przeciwko Polsce


Proces transakcji finansowych polskiego FOZZ doprowadził do jednego naruszenia. Reszta zarzutów odrzucona – wyrok ETPC z 12.4.2018 r. w sprawie Chim i Przywieczerski przeciwko Polsce (skarg nr 36661/07 oraz 38433/07); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 6 ust. 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji w zakresie przesłanki „sąd ustanowiony ustawą”.
Sprawa dotyczyła postępowania karnego i skazania skarżących za różne przestępstwa związane z zarządzanym przez państwo Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Pan Chim był senior managerem w funduszu, podczas gdy pan Przywieczerski zarządzał spółką, która dokonywała transakcji z funduszem.
Trybunał uznał w szczególności, że przydzielenie sędziego do sprawy naruszyło prawo krajowe, czego sądy krajowe nie naprawiły.
Z drugiej strony, Trybunał jednomyślnie stwierdził brak naruszenia Artykułu 6 ust. 1 w zakresie zarzutu rzekomego braku bezstronności sędziego oraz w zakresie ingerencji ustawodawcy w sprawę drugiego skarżącego. Trybunał nie stwierdził, aby zaistniała subiektywna czy obiektywna bezstronność po stronie sędziego w związku z jego wypowiedziami na początku procesu, w uzasadnieniu wyroku czy też w wywiadzie prasowym, na które powoływali się skarżący. Trybunał nie stwierdził również naruszenia praw skarżących przez wydłużenie terminów przedawnienia karalności części przestępstw nowelizacją z 2005 r. w toku procesu. Trybunał odrzucił wniosek pierwszego skarżącego o słuszne zadośćuczynienie i uznał, że stwierdzenie naruszenia było wystarczającym słusznym zadośćuczynieniem dla drugiego skarżącego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz