środa, 6 lipca 2016

Tydzień 27 - Jeronovičs przeciwko Łotwie

Państwo ma obowiązek przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie złego traktowania, które potwierdziło w deklaracji jednostronnej - Sprawa Jeronovičs przeciwko Łotwie (44898/10) - Wyrok Wielkiej Izby - naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego albo poniżającego traktowania) Konwencji w jego procesowym aspekcie. 
Sprawa początkowo dotyczyła odmowy wznowienia postępowania karnego dotyczącego złego traktowania skarżącego, po złożeniu deklaracji jednostronnej, w której rząd uznał, m.in., iż doszło do naruszenia Artykułu 3 Konwencji.
Decyzją z dnia 10 lutego 2009 Trybunał skreślił skargę z listy spraw w stosunku do zarzutów wskazanych w oświadczeniu. W związku z tym Trybunał zauważył, że procedura jednostronnego oświadczenia miała wyjątkowy charakter oraz, że jeśli chodzi o naruszenia najbardziej podstawowych praw zawartych w Konwencji, nie pozwalała ona rządowi uciec od odpowiedzialności. W ocenie Trybunału warunkiem wstępnym skreślenia skargi z listy spraw było uzyskanie przez skarżącego możliwości do skorzystania z innych środków by otrzymać zadośćuczynienie.

Trybunał uznał, że skreślenie z listy spraw nie wygasiło ani też nie mogło wygasić obowiązku łotewskiego rządu do przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zarzutów złego traktowania. W związku z tym, nie można powiedzieć, że państwo zwolniło się z procesowego obowiązku wynikającego z Artykułu 3 Konwencji przez zapłatę odpowiedniej kwoty odszkodowania wskazanej w jednostronnym oświadczeniu oraz potwierdzenie naruszenia Konwencji. Poprzez zaniechanie oskarżenia i ukarania odpowiedzialnych funkcjonariuszy państwa, pozwolono im na naruszenie praw tych, którzy pozostawali pod ich kontrolą, pozostawiając bezkarnymi oraz doprowadzając do tego, że ogólny prawny zakaz tortur i nieludzkiego oraz poniżającego traktowania, pomimo jego fundamentalnego znaczenia, stał się nieskuteczny w praktyce. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz