środa, 2 grudnia 2020

Jecker przeciwko Szwajcarii

 

Wymaganie od dziennikarki zeznawania i ujawnienia źródła jej artykułu o przemycie narkotyków nie było wystarczająco uzasadnienie – wyrok ETPC z 6.10.2020 r. w sprawie Jecker przeciwko Szwajcarii (skarga nr 35449/14); jednomyślnie:

Naruszenie art. 10 (wolność wypowiedzi) Konwencji.

Sprawa dotyczyła dziennikarki, która skarżyła się, że została zmuszona do zeznawania w czasie postępowania przygotowawczego dotyczącego przemytu narkotyków a władze wymagały od niej ujawnienia swoich źródeł po publikacji artykułu w gazecie dotyczącego dilera miękkich narkotyków, który dostarczył jej informację.

Federalny Sąd Najwyższy uznał, że pani Jecker nie mogła skorzystać z prawa do odmowy składania zeznań z uwagi na to, że przemyt miękkich narkotyków był ciężkim przestępstwem. Odnosząc się do ważenia dóbr w prawie między konkurującymi interesami, stwierdził, że interes publiczny w ściganiu ciężkiego przestępstwa narkotykowego przeważył interes ochrony źródeł.

Trybunał podkreślił, że w świetle znaczenia ochrony źródeł dziennikarskich dla wolności dziennikarskiej w demokratycznym społeczeństwie, wymaganie od dziennikarki ujawnienia tożsamości jej źródła nie może być zgodne z art. 10 Konwencji, chyba że zostanie uzasadnione nadrzędnym wymogiem w interesie publicznym.

W niniejszej sprawie, nie jest wystarczające dla ingerencji podpadanie czynu pod pewną szczególna kategorię czy podpadanie pod zasadę ogólnie sformułowaną. Przeciwnie - powinno zostać ustalone, że to było konieczne w szczególnych okolicznościach niniejszej sprawy. Mimo to Federalny Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę odnosząc się do ważenia dóbr w ogólny i abstrakcyjny sposób. Jego wyrok nie mógł więc doprowadzić do wniosku, że nakazanie pani Jecker złożenia zeznań zostało uzasadnione nadrzędnym wymogiem interesu publicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz