niedziela, 10 marca 2019

H.A. i Inni przeciwko Grecji


Nieletni cudzoziemcy bez opieki osadzeni w poniżających warunkach na greckich komisariatach policji: wiele naruszeń – wyrok ETPC z 28.2.2019 r. w sprawie H.A. i Inni przeciwko Grecji (skarga nr 19951/16)
Sprawa dotyczyła umieszczenia 9 imigrantów, nieletnich bez opieki, w różnych komisariatach Policji w Grecji, na okres pomiędzy 21 i 33 dni. Cudzoziemcy byli następnie przewiezieni do ośrodka w Diavacie, a następnie do specjalnych jednostek dla nieletnich.
Trybunał stwierdził jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji z uwagi na warunki osadzenia skarżących na komisariatach policji
Brak naruszenia Artykułu 3 w zakresie warunków osadzenia w ośrodku w Diavacie;
Naruszenie Artykułu 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) w zw. z Artykułem 3;
Naruszenie Artykułu 5 ust. 1 i 4 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego / praw do odwołania się do sądu w celu ustalenia bezzwłocznie przez sąd legalności pozbawienia wolności).
Trybunał uznał, po pierwsze, że warunki osadzenia, w jakich skarżący byli zatrzymani w różnych komisariatach policji stanowiły poniżające traktowanie i wyjaśnił, że pozbawienie wolności w tych jednostkach mogło skutkować tym, że mogli się poczuć odizolowani od świata zewnętrznego z potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami dla ich fizycznego i moralnego zdrowia.
Trybunał również stwierdził, że warunki życia w ośrodku Diavata, który miał bezpieczną strefę dla nieletnich bez opieki, nie przekroczył progu dolegliwości wymaganego do stwierdzenia naruszenia Artykułu 3.  Następnie wskazał, że skarżący nie mieli skutecznego środka odwoławczego.
Po drugie, Trybunał uznał, że umieszczenie skarżących w placówkach granicznych i policyjnych mogło być uznane za pozbawienie wolności, które nie było zgodne z prawem w rozumieniu Artykułu 5 ust. 1. Trybunał również zauważył, że skarżący spędzili kilka tygodni na komisariatach policji zanim Narodowa Służba Solidarności Społęcznej („EKKA”) zaleciła ich umieszczenie w ośrodkach dla nieletnich bez opieki oraz że prokurator z sądu karnego, który był ich kuratorem, nie pozwolił im się skontaktować z adwokatem oraz że nie odwołał się w ich imieniu w celu przerwania ich aresztu na komisariatach policji w celu przyspieszenia ich przeniesienia do odpowiednich jednostek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz