sobota, 1 lipca 2017

Tydzień 26 - Terrazzoni przeciwko Francji

Użycie transkrypcji rozmowy telefonicznej dla celów postępowania dyscyplinarnego było przedmiotem skutecznej kontroli sądowej i nie wiązało się z naruszeniem Konwencji - wyrok ETPC z 29.6.2017 r. w sprawie Terrazzoni przeciwko Francji (skarga nr 33242/12); jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i korespondencji) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła użycia, w kontekście postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi, transkryptu rozmowy telefonicznej, która została przypadkowo nagrana w toku postępowania karnego, którego sędzia nie była stroną. 
Trybunał uznał w szczególności, że ingerencja była zgodna z prawem oraz miała na celu ustalenie prawdy zarówno w stosunku do postępowania przygotowawczego przeciwko F.L. - jednostce znanej policji oraz właścicielowi numeru telefonu, który był podsłuchiwany - oraz w stosunku do pobocznego postępowania karnego dotyczącego sędzi - pani Terrazzoni. 
Trybunał zauważył, że kontrola operacyjna została zarządzona przez sędziego oraz przeprowadzona pod jego nadzorem, oraz że rozmowa telefoniczna została następnie utrwalona w kontekście śledztwa, na wniosek sędziego oraz pod jego późniejszym nadzorem. 

Trybunał uznał, po pierwsze, że skarżąca miała kilka sposobności zaprezentowania jej konta przedmiotowej rozmowy telefonicznej, a po drugie, mogła żądać wyłączenia materiału dowodowego w postaci transkrypcji rozmowy telefonicznej w postępowaniu dyscyplinarnym; w końcu, Conseil d’Etat dokonał oceny podstaw apelacji dotyczących legalności kontroli operacyjnej. Trybunał uznał w związku z tym, że skuteczna kontrola sądowa ograniczyła przedmiotową ingerencję do tego, co było konieczne w demokratycznym społeczeństwie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz