środa, 26 kwietnia 2017

Tydzień 17 - Rezmiveș i Inni przeciwko Rumunii

Warunki osadzenia w rumuńskich zakładach karnych są niezgodne z Konwencją oraz stanowią problem strukturalny wymagający podjęcia środków generalnych przez państwo - wyrok pilotażowy z 25.4.2017 r. w sprawie Rezmiveș i Inni przeciwko Rumunii (61467/12, 39516/13, 48213/13 i 68191/13); jednomyślnie: naruszenie Artykułu 3 (zakaz nieludzkiego lub poniżającego traktowania) Konwencji. 
Sprawa dotyczyła warunków osadzenia w rumuńskich zakładach karnych i aresztach śledczych przy policyjnych komisariatach. Skarżący zarzucali m.in. przeludnienie w celach, nieodpowiednie warunki sanitarne, brak higieny, niską jakość żywności, zniszczone wyposażenie oraz obecność szczurów i insektów w celach. 

Zgodnie z art. 3 Trybunał uznał w szczególności, że warunki osadzenia skarżących, biorąc również pod uwagę długotrwałość ich izolacji, naraziła ich na trudności przekraczające nieunikniony poziom cierpienia związany z pozbawieniem wolności. W myśl art. 46 (moc wiążąca) Trybunał zadecydował się zastosować procedurę wyroku pilotażowego, uznając, że sytuacja skarżących stanowiła część ogólnego problemu wynikającego z systemowej dysfunkcji charakterystycznej dla rumuńskiego systemu penitencjarnego. W ocenie Trybunał państwo musi wprowadzić: 1) środki zmierzające do likwidacji przeludnienia oraz poprawy warunków bytowych więźniów; 2) odpowiednie środki (środek prewencyjny oraz szczególny środek odszkodowawczy). Trybunał odroczył rozpoznanie podobnych skarg, które jeszcze nie zostały zakomunikowane rumuńskiemu rządowi oraz zdecydował rozpoznać sprawy już komunikowane. W ciągu sześciu miesięcy od daty, kiedy wyrok stanie się ostateczny, rumuński rząd przedstawi, w porozumieniu z Komitetem Ministrów, precyzyjny terminarz implementacji środków generalnych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz