środa, 5 kwietnia 2017

Tydzień 14 - Matanović przeciwko Chorwacji

Chorwacki funkcjonariusz nie był podżegany do korupcji, ale jego prawo do obrony zostało ograniczone w postępowaniu karnym – wyrok ETPC z 4.4.2017 r. w sprawie Matanović przeciwko Chorwacji (2742/12); jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 6 § 1 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji w zakresie zarzutów skarżącego odnośnie prowokacji; naruszenie Artykułu 6 § 1 Konwencji w zakresie nieujawnienia wszystkich dowodów w postępowaniu karnym przeciwko skarżącemu; naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, domu i korespondencji) Konwencji z uwagi na to, że procedura i kontrola nagrywania rozmów telefonicznych skarżącego nie była zgodna z prawem.
Sprawa dotyczyła skargi na prowokację, kontrolę operacyjną oraz nieujawnienie i wykorzystanie dowodu zdobytego w ten sposób. Skarżący był wiceprezesem Chorwackiego Funduszu Prywatyzacyjnego. W 2009 r. został skazany za korupcję, tj. za przyjęcie i ułatwianie przyjmowania łapówek w zamian za wsparcie projektów inwestycyjnych oraz prywatyzacji. Jego skazanie w istocie oparte zostało na materiale dowodowym uzyskanym poprzez nagranie jego rozmów telefonicznych w toku tajnej operacji z użyciem informatora.
Co do prowokacji, Trybunał wskazał, że śledztwo prokuratury pozostało w ramach tajnych działań i nie zmierzało do nakłonienia skarżącego do popełnienia przestępstw, których inaczej by nie popełnił.

W zakresie nieujawnienia wszystkich dowodów, Trybunał uznał, że brak zabezpieczeń proceduralnych pozbawił skarżącego możliwości ustalenia, czy nagrania znajdujące się w posiadaniu prokuratury, wyłączone z materiałów sprawy z uwagi na to, że dotyczyły jednostek, których ostatecznie nie oskarżono w postępowaniu, mogły złagodzić wymierzoną karę czy też poddać w wątpliwość wymiar popełnionych czynów przestępczych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz