wtorek, 27 grudnia 2022

Peradze i Inni przeciwko Gruzji

Samo obsceniczne hasło nie było powodem do powstrzymania ludzi od demonstracji przeciwko urbanizacji – wyrok ETPC z 15.12.2022 r. w sprawie Peradze i Inni przeciwko Gruzji (skarga nr 5631/16); jednogłośnie:

naruszenie art. 11 (wolność zgromadzeń i zrzeszania się) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w świetle art. 10 (wolność wypowiedzi).

Sprawa dotyczyła zatrzymania i skazania skarżących za wymachiwanie banerem porównującym Panoramę Tbilisi, projekt urbanistyczny, do ludzkiego penisa podczas publicznej demonstracji. Projekt miał na celu budowę czterech nowych obszarów miejskich na wzgórzu Sololaki z widokiem na Stare Miasto w Tbilisi.

Trybunał uznał, że zatrzymanie i grzywna nałożona na skarżących zostały oparte na przepisie prawnym, który wyraźnie zabrania używania wulgaryzmów w miejscach publicznych w celu ochrony moralności i praw innych osób. Jednakże skarżący chcieli zwrócić uwagę opinii publicznej i władz krajowych na ich obawy dotyczące szkód, jakie Panorama Tbilisi może spowodować w krajobrazie Starego Miasta, a także wyrazić swoją dezaprobatę dla tego, co uznali za błąd władz czyli niewłączenie społeczeństwa w proces decyzyjny. Skarżący zachowywali się pokojowo i biernie, a podczas demonstracji nie zachowywali się w sposób zakłócający spokój.

Trybunał uznał, że slogan nie został użyty w celu znieważenia lub oczernienia kogokolwiek w szczególności; został wykorzystany jako narzędzie stylistyczne do wyrażenia wysokiego stopnia dezaprobaty skarżących dla projektu urbanistycznego. Jej kontrowersyjna forma nie była sama w sobie usprawiedliwieniem dla ograniczenia wypowiedzi podczas publicznej demonstracji, która miała na celu zwrócenie uwagi na sprawę budzącą duże zainteresowanie opinii publicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz