wtorek, 27 grudnia 2022

Florindo de Almeida Vasconcelos Gramaxo przeciwko Portugalii

Wykorzystanie danych GPS zarejestrowanych w pojeździe służbowym przedstawiciela medycznego jako podstawy do jego zwolnienia nie naruszyło Konwencji – wyrok ETPC z 13.12.2022 r. w sprawie Florindo de Almeida Vasconcelos Gramaxo przeciwko Portugalii (skarga nr 26968/16); czterema głosami do trzech:

brak naruszenia Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka;

brak naruszenia art. 6 ust. 1 (prawo do sądu).

Sprawa dotyczyła zwolnienia skarżącego na podstawie danych uzyskanych z systemu geolokalizacji zamontowanego w samochodzie, który jego pracodawca udostępnił mu do pracy jako przedstawiciel medyczny.

Trybunał zauważył na wstępie, że skarżący był świadomy, że firma zainstalowała w jego pojeździe system GPS w celu monitorowania odległości pokonywanych w ramach jego działalności zawodowej oraz, w stosownych przypadkach, podczas podróży prywatnych. Zauważył również, że biorąc pod uwagę jedynie dane geolokalizacyjne odnoszące się do pokonywanych odległości, Sąd Apelacyjny w Guimarães ograniczył zakres ingerencji w życie prywatne skarżącego do tego, co było bezwzględnie konieczne do osiągnięcia zamierzonego uzasadnionego celu, a mianowicie do monitorowania wydatków firmy. Trybunał uznał, że Sąd Apelacyjny w Guimarães przeprowadził szczegółowe wyważenie między prawem skarżącego do poszanowania jego życia prywatnego a prawem jego pracodawcy do zapewnienia sprawnego funkcjonowania spółki, biorąc pod uwagę uzasadniony cel realizowany przez spółkę, mianowicie prawo do monitorowania swoich wydatków. W związku z tym państwo nie przekroczyło swojego marginesu oceny w niniejszej sprawie. Trybunał orzekł, że władze krajowe nie zaniedbały swojego pozytywnego obowiązku ochrony prawa skarżącego do poszanowania jego życia prywatnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz