poniedziałek, 4 listopada 2019

Lewit przeciwko Austrii


Austriackie sądy nie przeprowadziły odpowiedniej kontroli zarzutu zniesławienia ocalałego z obozu koncentracyjnego – wyrok ETPC z 10.10.2019 w sprawie Lewit przeciwko Austrii (skarga nr 4782/18); jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.
Sprawa dotyczyła aktualnie 96-letniego ocalałego z obozu koncentracyjnego, który zarzucał, że został zniesławiony przez prawicowy periodyk a sądy nie ochroniły jego dobrego imienia.
Trybunał uznał, że austriackie sądy nie ochroniły praw skarżącego, ponieważ nigdy nie zmierzyły się z podstawowym problemem jego skargi: że został zniesławiony artykułem poprzez użycie takich słów jak „masowe morderstwa”, „kryminaliści” oraz „plaga” przy opisywaniu ludzi jak on, wyzwolonych z obozu koncentracyjnego Mauthausen w 1945 r. Wręcz przeciwnie, sądy wskazały, że nie miał interesu we wnoszeniu powództwa, ponieważ liczba ludzi wyzwolonych była tak duża, że nie mógł się czuć osobiście dotknięty oświadczenia, w których nie został określony z imienia i nazwiska. Mimo to, sądy nie odniosły się do faktu, że w czasie, gdy ukazał się artykuł pozostało niewielu ocalałych z obozu. Sądy również uznały, że artykuł zwyczajnie przywoływał oświadczenia wygłoszone we wcześniejszym artykule w tym temacie i w ten sposób te słowa nie miały oddzielnego znaczenia zniesławiającego.
Trybunał nie znalazł uzasadnienia dla tego stwierdzenia i uznał, że faktycznie kontekst i cel obu artykułów był różny. Koniec końców, brak odpowiedniej analizy przez sądy powództwa o zniesławienia doprowadził do naruszenia jego prawa do prywatności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz