wtorek, 12 listopada 2019

Baralija przeciwko Bośni i Hercegowinie


Bośnia i Hercegowina muszą zmienić prawo, które umożliwiłoby demokratyczne wybory w Mostarze – wyrok ETPC z 29.10.2019 r. w sprawie Baralija przeciwko Bośni i Hercegowinie (skarga nr 30100/18); jednomyślnie:
Naruszenie Artykułu 1 Protokołu Nr 12 (ogólny zakaz dyskryminacji) Konwencji.
Sprawa dotyczyła prawnej przeszkody, która uniemożliwiła skarżącemu, lokalnemu politykowi mieszkającemu w Mostarze głosowanie czy też startowanie w wyborach.
Trybunał uznał, że przeszkoda prawna została stworzona w wyniku niewykonania przez władze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego przygotowania głosowania w wyborach lokalnych w Mostarze oraz nakazania władzom dostosowanie odpowiednich przepisów do Konstytucji. To doprowadziło do sytuacji, w której ostatnie wybory w Mostarze zostały przeprowadzone w 2008 r. a miasto jest rządzone od 2012 r. przez burmistrza, który nie ma wymaganej legitymacji demokratycznej. Taka sytuacja była niezgodna z zasadą rządów prawa. ETPC nie mógł więc zaakceptować uzasadnienia rządu o przedłużeniu opóźnienia w wykonaniu orzeczenia TK, a mianowicie trudności w ustaleniu długoterminowego i skutecznego mechanizmu podziału władzy dla rady miasta jak i utrzymania pokoju i ułatwienia dialogu pomiędzy różnymi grupami etnicznymi w Mostarze. Państwo więc nie wykonało swojego obowiązku przedsięwzięcia środków ochrony pani Baraliji od dyskryminacyjnego traktowania na podstawie miejsca zamieszkania oraz przeprowadzenia demokratycznych wyborów w Mostarze.
Trybunał również stwierdził, jednomyślnie, zgodnie z Artykułem 46 (moc wiążąca i wykonanie wyroków), że państwo powinno zmienić odpowiednie przepisy, najpóźniej w terminie 6 miesięcy od chwili kiedy niniejszy wyrok stanie się ostateczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz