piątek, 2 marca 2018

Tydzień 9 - Sinkova przeciwko Ukrainie

Skazanie studentki za smażenie jaj na pomniku wojennym nie naruszyło jej wolności wyrażania opinii ale jej areszt w czasie postępowania sądowego był bezprawny - wyrok ETPC w sprawie Sinkova przeciwko Ukrainie (skarga nr 39496/11).
Sprawa dotyczyła zatrzymania, aresztu oraz skazania 19-letniej studentki za smażenie jaj na ogniu na grobie nieznanego żołnierza w Kijowie w 2010 r. Później zamieściła nagranie z tego zdarzenia w Internecie, tłumacząc, że protestowała przeciwko marnowaniu cennego gazu naturalnego. Została zatrzymana w 2011 r. oraz aresztowana na 3 miesiace w czasie postępowania karnego za zbezczeszczenie grobu. Ostatecznie została skazana na karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania. 

W dzisiejszym wyroku Trybunał orzekł: jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 5 ust. 1 (prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego) Konwencji w zakresie zatrzymania skarżącej, którego podstawą był nakaz sądowy i zmierzał do zapewnienia jej obecności na przesłuchaniu w jej sprawie, gdyż pomimo wysiłków policji nie można było jej odnaleźć aż do marca 2011 r.; jednomyślnie: naruszenie Artykułu 5 ust. 1, 3 i 5 Konwencji z uwagi na aresztowanie skarżącej od 29 maja do 17 czerwca 2011 r. bez podstawy w postaci orzeczenia sądowego; całość jej aresztu od 29 marca do 30 czerwca 2011 r. nie została uzasadniona; prawo ukraińskie nie przewidywało wykonalnego prawa do odszkodowania za bezprawność aresztu oraz; 4 głosami do 3: brak naruszenia Artykułu 10 (wolność wyrażania opinii). Trybunał uznał w szczególności, że skazanie skarżącej za wyrażenie pogardy dla grobu nieznanego żołnierza naruszył jej wolność słowa, ale był proporcjonalnym ograniczeniem zgodnie z prawem krajowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz