poniedziałek, 26 marca 2018

Tydzień 12 - Tlapak i Inni przeciwko Niemcom oraz Wetjen i Inni przeciwko Niemcom

Trybunał zaaprobował orzeczenia niemieckich sądów by zabrać dzieci Kościoła Dwunastu Plemion pod opiekę z uwagi na chłostę - wyrok ETPC z 22.3.2018 r. w sprawie Tlapak i Inni przeciwko Niemcom (skargi nr 11308/16 oraz 11344/16) oraz  Wetjen i Inni przeciwko Niemcom (skargi nr 68125/14 oraz 72204/14); jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 8 (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Konwencji.
Sprawy dotyczyły ograniczenia władzy rodzicielskiej oraz otoczenia opieką dzieci należących do Kościoła Dwunastu Plemion, żyjącego w dwóch społecznościach w Bawarii. W 2012 r. w prasie ukazały się reportaże wskazujące, że członkowie kościoła karali swoje dzieci chłostą. Reportażom towarzyszyły nagrania video chłosty z ukrytej kamery w jednej ze społeczności. Opierając się na reportażach prasowych, podobnie jak na zeznaniach dawnych członków kościoła, dzieci żyjące w społecznościach zostały odebrane pod opiekę we wrześniu 2013 r. na mocy orzeczenia sądu. Skargi wniosły cztery rodziny, które są członkami Kościoła Dwunastu Plemion. Skarżyli się na ograniczenie władzy rodzicielskiej przez niemieckie sądy oraz rozbicie rodzin. 
Trybunał zgodził się z niemieckimi sądami, że ryzyko systematycznych i regularnych chłost dzieci uzasadniało ograniczenie władzy rodzicielskiej oraz wzięcie dzieci pod opiekę. Ich orzeczenia zostały oparte na ryzyku nieludzkiego lub poniżającego traktowania, które jest absolutnie zakazane przez Konwencję. 

Trybunał podkreślił ponadto, że niemieckie sądy szczegółowo uzasadniły przyczyny, dla których nie istniał inny alternatywny środek ochrony dzieci. W szczególności, rodzice byli niezmiennie przekonani w toku postępowania o słuszności kar cielesnych, a nawet gdyby nie zgodzili się na chłostę, nie było żadnych gwarancji, że nie zostaną zastosowane przez innych członków społeczności. Dlatego niemieckie sądy, w rzetelnym i rozsądnym postępowaniu, w którym sprawa każdego dziecka była rozpatrzona indywidualnie, wyważyły między interesami rodziców i najlepszymi interesami dzieci. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz