poniedziałek, 19 marca 2018

Tydzień 11 - Nait-Liman przeciwko Szwajcarii

Odmowa rozpoznania przez szwajcarskie sądu powództwa o odszkodowanie za tortury w Tunezji: brak naruszenia - wyrok ETPC z 15.3.2018 r. (Wielka Izba) w sprawie Nait-Liman przeciwko Szwajcarii (skarga nr 51357/07); 15 głosami do 2: brak naruszenia Artykułu 6 ust. 1 (prawo dostępu do sądu) Konwencji.
Sprawa dotyczyła odmowy przez szwajcarskie sądy rozpoznania powództwa cywilnego skarżącego o zadośćuczynienie za krzywdę wynikającą z tortur, których był ofiarą w Tunezji.
Trybunał uznał, na podstawie analizy prawnoporównwaczej, że prawo międzynarodowe nie nakładało na szwajcarskie władze obowiązku rozpoznania merytorycznego powództwa odszkodowawczego skarżącego ani na podstawie powszechnej jurysdykcji cywilnej w zakresie tortur ani też z konieczności. Wynikało raczej, że władze szwajcarskie posiadały szeroki margines oceny w tym zakresie. Odnośnie co do kryterium zawartym w prawie krajowym, Trybunał stwierdził, że wprowadzenie konieczności jako kryterium wymienionego w art. 3 prawa federalnego dotyczącego prawa prywatnego międzynarodowego, szwajcarski ustawodawca nie przekroczył marginesu oceny. Jeśli chodzi o margines oceny sądów krajowych, Trybunał nie znalazł arbitralnych czy oczywiście bezzasadnych elementów w wykładni wyroku Federalnego Sądu Najwyższego z 22 maja 2007 r., którym oddalono apelację skarżącego, wskazując na brak jurysdykcji sądów szwajcarskich. 

Trybunał przypomniał, mimo to, że powyższa konkluzja nie kwestionuje szerokiego konsensusu w ramach społeczności międzynarodowej co do istnienia prawa ofiar tortur do otrzymania odpowiedniego i skutecznego odszkodowania, ani faktu, że państwa są zachęcane do uskuteczniania tego prawa.

1 komentarz: