niedziela, 26 listopada 2017

Tydzień 47 - Haarde przeciwko Islandii

Proces byłego premiera Islandii za zaniedbania w czasie kryzysu bankowego w 2008 roku nie był nierzetelny - wyrok ETPC z 23.11.2017 r. w sprawie Haarde przeciwko Islandii (skarga nr 66847/12); jednomyślnie: brak naruszenia Artykułu 6 (prawo do rzetelnego procesu sądowego) Konwencji oraz 6 głosami do 1: brak naruszenia Artykułu 7 (zakaz karania bez podstawy prawnej) Konwencji. 
Skarążący jest byłym premierem Islandii, który został usunięty z urzędu za zaniedbania związane z rządzeniem krajem w czasie kryzysu bankowego w 2008 r.,  a następnie skazany za powyższe w postępowaniu karnym. 
Zarzucał, że jego proces, który został wszczęty po głosowaniu przez Parlament w sprawie jego impeachmentu, nie był rzetelny a przepisy na podstawie których został skazany były niejasne i nieostre. 

Trybunał przeanalizował wszystkie postępowania przeciwko skarżącemu, łącznie z postępowaniem przygotowawczym prowadzonym przez komisję parlamentarną oraz decyzję Parlamentu o impeachmencie; niezależność i bezstronność Trybunału Impeachmentu oraz proces przed sądami i ich wyrok. Trybunał stwierdził więc, że postępowanie było rzetelne a skarżącemu nie naruszono jego praw. W szczególności, w ocenie Trybunału wstępne zebranie materiału dowodowego nie było wystarczające aby uznać, że skarżący doznał szkody czy też że głosowanie Parlamentu aby wszcząć procedurę impeachmentu było motywowane politycznie czy arbitralne. Dodatkowo, Trybunał Impeachmentu był wystarczająco niezależny, jego orzeczenie było jasne a sądy w sposób rzetelny uzasadniły wyrok skazujący. Co do jasności i ostrości przepisów, Trybunał uznał, że czyn, za który skarżący został skazany był wystarczająco zdefiniowany przez prawo, podobnie jak możliwość, że mógł odpowiadać karnie za jego popełnienie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz