piątek, 18 września 2015

Tydzień 37 i 38 - R.H. przeciwko Szwecji


Brak naruszenia Artykułu 3 Konwencji w przypadku deportacji pani R.H. do Mogadiszu w Somalii - R.H. przeciwko Szwecji

Wniosek o szwedzki azyl skarżącej R.H., obywatelki Somalii został odrzucony przez szwedzki urząd imigracyjny i sądy w czerwcu 2013 roku. Zarządzono deportację do Somalii. Uznano za niewiarygodne zeznania skarżącej. Pierwotnie twierdziła, że uciekła z Somalii w związku z wojną. Następnie zmieniła zeznania podając, że jednak uciekła z potajemnym partnerem by uniknąć przymusowego małżeństwa ze starszym mężczyzną i obawiała się zemsty rodziny, szczególnie zaś swoich wujków, którzy już wcześniej ciężko ją pobili za próbę ucieczki, a obecnie wstąpili do komórki Al-Kaidy. 

Trybunał podkreślił znaczne rozbieżności w zeznaniach skarżącej, które zadecydowały o ich wiarygodności. Trybunał uznał ponadto, że nie ma podstaw by twierdzić, że powrót skarżącej do Mogadiszu jako samotnej kobiety naraża ją na jakiekolwiek ryzyko. Trybunał podał, że mimo śmierci jej rodziców, skarżąca posiadała kontakty w Mogadiszu: miała wciąż rodzinę, braci i wujków. Mogła więc liczyć na wsparcie rodziny i męską ochronę. Ponadto wykazano, że skarżącej nie grozi powrót do obozu dla uchodźców czy miejsca internowania. W konsekwencji nie tracąc z oczu trudnej sytuacji kobiet w Somalii, łącznie z Mogadiszu, Trybunał nie stwierdził naruszenia Artykułu 3 Konwencji -  ryzyka nieludzkiego traktowania w razie powrotu. 

 

Odrębna opinia sędziów ZUPANČIČ i DE GAETANO

 

 

W niniejszej sprawie skarżąca, samotna kobieta żyjąca w Szwecji od 8 lat, a przez jeszcze dłuższy okres czasu nieobecna w swoim kraju, zostanie nie tylko deportowana do dysfunkcjonalnego społeczeństwa, ale również wrogiego jej statusowi oraz temu co robiła przez ostatnie 10 lat. Mimo faktu posiadania rodziny w Mogadiszu, to zwłaszcza jej męscy członkowie będą wrogo do niej nastawieni. W sprawie Tarakhel przeciwko Szwajcarii  Trybunał wskazał, że warunki przyjęcia i zakwaterowania rodziny Tarakhel we Włoszech osiągnęły poziom dotkliwości by stwierdzić naruszenie Artykułu 3. Dlatego nie potrafimy zrozumieć w jaki sposób przymusowa deportacja skarżącej, która stawia jej integralność fizyczną i życie w jawnym niebezpieczeństwie nie osiągnęła tego stopnia dotkliwości. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz