czwartek, 10 września 2015

Tydzień 36 - Khlaifia i Inni przeciwko Włochom


Bezprawne zatrzymanie tunezyjskich imigrantów w poniżających warunkach na wyspie Lampedusa we Włoszech oczekujących na zbiorowe wydalenie - Khlaifia i Inni przeciwko Włochom. Sprawa dotyczy zatrzymania w ośrodku dla uchodźców na Lampedusie a następnie na statkach zacumowanych w zatoce Palermo, a także repatriacji do Tunezji nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do włoskie wybrzeże w 2011 roku w związku z wydarzeniami związanymi z tzw. „Arabską Wiosną”.
Trybunał uznał, że przetrzymywanie skarżących było bezprawne. Nie zostali poinformowani o przyczynach zatrzymania, co do którego nie było ustawowych podstaw, oraz nie mieli możliwości jego zaskarżenia. Jeśli chodzi o warunki w ośrodku dla uchodźców, Trybunał wziął pod uwagę wyjątkowy kryzys humanitarny, z jakim musiały zmierzyć się Włochy na wyspie Lampedusa w 2011 roku w związku z Arabską Wiosna (55.298 imigrantów znalazło się tam w czasie, gdy skarżący byli tam obecni). Trybunał uznał jednak, że warunki osadzenia imigrantów naruszyły ich godność.
Trybunał wskazał następnie, że skarżących dotknęło tzw. zbiorowe wydalenie, ponieważ decyzje dotyczące wydalenia nie odnosiły się wcale do ich osobistej sytuacji – Trybunał podkreślił, że procedura identyfikacji nie była wystarczająca, by obalić zarzut zbiorowego wydalenia. Ponadto, Trybunał dostrzegł, iż znaczna liczba Tunezyjczyków została wydalona w drodze postępowania uproszczonego. Na koniec Trybunał uznał, że skarżący nie mieli dostępu do żadnego skutecznego środka odwoławczego by móc złożyć skargę, ponieważ zgodnie z Artykułem 13 Konwencji, jeżeli środek by był uznany za skuteczny musiałby mieć skutek natychmiastowego zawieszenia postępowania, co w sprawie oznaczałoby zawieszenie wydalenia do Tunezji, co jednak nie miało miejsca w niniejszej sprawie.

 



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz