piątek, 18 września 2015

Tydzień 37 i 38 - Renard i Inni przeciwko Francji


Odmowa przekazania pytania do Rady Konstytucyjnej przez Sąd Kasacyjny odnośnie wyroku wstępnego nie stanowi naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - sprawa Renard i Inni przeciwko Francji - skarga niedopuszczalna.

Sprawa dotyczyła kwestii czy odmowa Sądu Kasacyjnego zwrócenia się do Rady Konstytucyjnej o wydanie orzeczenia wstępnego odnośnie konstytucyjności stanowi naruszenie prawa dostępu do sądu zgodnie z Artykułem 6 § 1 Konwencji. w orzeczeniu wstępnym na temat konstytucyjności. Zgodnie z procedurą orzeczenia wstępnego, skarżący może zwrócić się do sądu powszechnego z wnioskiem o wydanie orzeczenia wstępnego przez Radę Konstytucyjną stwierdzającego sprzeczność przepisu prawa znajdującym teoretycznie zastosowanie w ich sprawie z Konstytucją. Sąd Kasacyjny uznał, że skoro podniesione przez skarżących zagadnienie nie było nowe i poważne, to sprawa nie nadaje się do przekazania do Rady Konstytucyjnej.

Trybunał wskazał, że Sąd Kasacyjny uzasadnił swoją decyzję opierając ją na odpowiednich przepisach prawa. Według Trybunału, przepisy te dawały Sądowi Kasacyjnemu i Radzie Stanu, pewien stopień swobody, regulując w ten sposób kwestię dostępu do Rady Konstytucyjnej. Trybunał podkreślił, że w sprawie nie miało miejsce nieuzasadniona ingerencja w prawo dostępu do Rady Konstytucyjnej i uznał sprawę za niedopuszczalną z uwagi na jej oczywistą bezzasadność. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz